ΙΤΑΛΙΑ

Φιορεντίνα - Ίντερ 1-2: Στους "8" του Coppa Italia με γκολ του Λουκακού στο 119'

Ο Ρομελού Λουκακού πανηγυρίζει με τη φανέλα της Ίντερ γκολ του κόντρα στην Φιορεντίνα για τα προημιτελικά του Coppa Italia Ⓒ 2021 ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ/ASSOCIATED PRESS

Η Ίντερ χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Φιορεντίνα στο "Φράνκι", με τον Ρομελού Λουκακού να γράφει το τελικό 2-1 με κεφαλιά στο 119' και να στέλνει τους νερατζούρι στα προημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα βρουν την Μίλαν.

Η Ίντερ ήταν καλύτερη σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, όμως μόνο εύκολη δεν ήταν η πρόκρισή της στους "8" του Coppa Italia.

Οι νερατζούρι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 40' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιδάλ (το κέρδισε ο συμπατριώτης του Σάντσες από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων Ντραγκόβσκι), ωστόσο δέχτηκαν την ισοφάριση στο 57' με άπιαστη βολίδα του Κουαμέ μέσα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και παρά τις φάσεις που έφτιαξαν στη συνέχεια, δεν βρήκαν γκολ μέχρι το φινάλε του 90λεπτου.

Οι παίκτες της Ίντερ πανηγυρίζουν γκολ τους κόντρα στην Φιορεντίνα για το Coppa Italia Ⓒ 2021 ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ/ASSOCIATED PRESS

Έτσι, το ματς στο "Αρτέμιο Φράνκι" οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, όπου εκεί ο Ρομελού Λουκακού αποδείχτηκε λυτρωτής για την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, με τον Βέλγο διεθνή επιθετικό και βαρύ πυροβολικό των Μιλανέζων να αξιοποιεί σέντρα του Μπαρέλα στο 119' για να εκτελέσει με κεφαλιά τον Τερατσάνο για το 2-1.

Επόμενος αντίπαλος των νερατζούρι στον θεσμό θα είναι η συμπολίτισσα Μίλαν, με τις δύο ομάδες να αναμετρώνται την επόμενη Πέμπτη σε νοκ-άουτ ματς για τα προημιτελικά , με την Ίντερ να μετράει πάντως αντίστροφα και για το μεγάλο ντέρμπι πρωταθλήματος με την Γιουβέντους το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσάνο, Μιλένκοβιτς, Λούκας Μαρτίνες, Ίγκορ, Κάσερες (52' Βενούτι), Καστροβίλι, Μπιράγκι, Αμραμπάτ, Εϊσέρικ (52' Βλάχοβιτς), Μποναβεντούρα, Κουαμέ (97' Καγεχόν)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Κολάροφ, Σκρίνιαρ (61' Ντε Φράι), Ρανόκια, Γιανγκ (69' Χακίμι), Πέρισιτς, Γκαλιαρντίνι (81' Μπαρέλα), Έρικσεν, Βιδάλ (94' Μπρόζοβιτς), Λαουτάρο Μαρτίνες (69' Λουκακού), Σάντσες