ΓΑΛΛΙΑ

Γαλλία: Παρί και Λιλ στο -1 από τη Λιόν

Ο πανηγυρισμός του Σαράμπια μετά το 3-0 της Παρί απέναντι στη Μπρεστ AP PHOTO/FRANCOIS MORI

Η Λιόν έχανε 2-0 από τη Ρεν, αλλά ισοφάρισε σε 2-2 με γκολ στο 79' και στο 83' και διατηρήθηκε στην κορυφή της Ligue 1, στο +1 από Παρί (3-0 τη Μπρεστ) και Λιλ (0-1 τη Νιμ). Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής.

Η Ρεν προηγήθηκε με 2-0 της Λιόν, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι της έκαναν τη ζημιά. Μείωσαν στο 79' με τον Ντεπάι, ισοφάρισαν στο 83' με τον Ντεναγιέρ και κατέκτησαν τον βαθμό μετά το 2-2, που τους διατηρεί στην κορυφή του Σαμπιονά μετά από 19 αγωνιστικές.

Η Παρί επικράτησε με 3-0 της Μπρεστ χάρη σε γκολ των Κεν, Ικάρντι και Σαράμπια (φωτ.) και βρίσκεται στο -1 από τη Λιόν. Το ίδιο και η Λιλ η οποία πέρασε νικηφόρα (0-1) από την έδρα της Νιμ, χάρη σε γκολ του Γιλμάζ.

Ο Παναγιώτης Ρέτσος αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Σεντ Ετιέν με τη Ρεμς. Η ομάδα του Έλληνα στόπερ ηττήθηκε με 3-1 (2-0 στο ημίχρονο) και βρίσκεται στη 16η θέση.