LA LIGA

Γρανάδα - Βαλένθια 2-1: Την λύτρωσε ο Μολίνα στο 88'

Πουέρτας και Μολίνα πανηγυρίζουν γκολ στο Αϊντχόφεν - Γρανάδα για το Europa League στις 22 Οκτωβρίου του 2020.
Πουέρτας και Μολίνα πανηγυρίζουν γκολ στο Αϊντχόφεν - Γρανάδα AP PHOTO/PETER DEJONG

Η Γρανάδα επικράτησε 2-1 της Βαλένθια για την 16η αγωνιστική της La Liga με τον Χόρχε Μολίνα να σκοράρει στο 88ο λεπτό και να κρατάει την ομάδα του κοντά στην εξάδα.

Μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας κατάφερε να πάρει η Γρανάδα, η οποία επικράτησε 2-1 της Βαλένθια εντός έδρας για την 16η αγωνιστική της La Liga. Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 24 βαθμούς και παραμένουν κοντά στην εξάδα. Από την άλλη, οι νυχτερίδες βρίσκονται με 15 πόντους κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 36ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Κέβιν Γκαμεϊρό, έπειτα από ασίστ του Τσερίσεβ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 45+3' έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κένεντι που βρήκε δίχτυα μετά από 13 μήνες.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 70ο λεπτό με τον Τζέισον να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα. Λίγο αργότερα στο 73' η Βαλένθια είδε και δεύτερη κόκκινη εξαιτίας διαμαρτυρίας του Γουέδες.

Ο "χορός" των κόκκινων καρτών δεν σταμάτησε εκεί, αφού στο 76'αποβλήθηκε ο Ντουάρτε για την Γρανάδα. Ενώ το σκορ παρέμενε στο 1-1, η λύτρωση ήρθε για τους γηπεδούχους στο 88ο λεπτό με τον Μολίνα να σκοράρει με το κεφάλι και να γράφει το τελικό 2-1.

Γρανάδα: Σίλβα, Φούλκιερ (73' Κουίνι), Ντουάρτε, Σάντσες, Νέβα, Γκοναλόν, Ερέρα, Πουέρτας (73' Σόρο), Σουάρες (88' Βαγιέχο), Κένεντι, Σολδάδο (68' Μολίνα)

Βαλένθια: Ντομενέκ, Ουάς, Ντιακαμπί, Μανγκαλά, Γκαγιά, Τζέισον, Σολέρ, Εσκέρδο (87' Κοϊντρέντι), Τσερίσεβ (76' Μουσά), Γκαμεϊρό (66' Βαγιέχο), Γουέδες

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 29/12

Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ 2-0 (8' πεν. Οκάμπος, 53' Ελ Νεσίρι)

Μπαρτσελόνα - Έιμπαρ 1-1 (67' Ντεμπελέ/57' Κίκε)

Κάντιθ - Βαγιαδολίδ 0-0

Λεβάντε - Μπέτις 4-3 (2' Ντουάρτε, 22'-24' Μοράλες, 55' Ρότζερ Μάρτι/12' Μαντί, 78'-86' Κανάλες)