PREMIER LEAGUE

Κρίσταλ Πάλας - Άστον Βίλα 3-2: Ανατροπή με Μίτσελ για τους γηπεδούχους

Crystal Palace's Wilfried Zaha, centre, is congratulated by teammates after scoring his team's second goal during the English Premier League soccer match between Crystal Palace and Aston Villa at Selhurst Park in London, Sunday, May 16, 2021. (AP Photo/Henry Browne/Pool) AP

Η Άστον Βίλα προηγήθηκε δύο φορές απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη με 3-2.

Μπορεί καμία από τις δύο ομάδες να μην καίγονταν για βαθμούς, όμως προσέφεραν πλούσιο θέαμα. Η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε 3-2 κόντρα στην Άστον Βίλα σε ένα χορταστικό ματς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με τον ΜακΓκιν να κάνει το 0-1 στο 17'. Η Κρίσταλ Πάλας πίεσε και έκανε το 1-1 στο 32' με τον Μπεντεκέ, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Ελ Γκάζι απάντησε για την Άστον Βίλα κάνοντας το 1-2.

Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είδαν την πίεση τους να καρποφορεί με τον συνήθη ύποπτο Ζαχά να κάνει το 2-2 στο 75'.

Η ισοπαλία δεν αρκούσε στην Κρίσταλ Πάλας η οποία έφτασε τελικά στη νίκη με τον Τάιρικ Μίτσελ να σκοράρει στο 84 και να διαμορφώνει το τελικό 3-2.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 36ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 11 Μαΐου

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 1-2 (15' Γκρίνγουντ / 10' Τόμας, 66' Σογιουντσού)

Τετάρτη 12 Μαΐου

Τσέλσι - Άρσεναλ 0-1 (16' Σμιθ-Ρόου)

Παρασκευή 14 Μαΐου

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Σίτι 3-4 (25' Κραφτ, 45+6' Ζοέλιντον, 62' Γουίλοκ / 39' Κανσέλο, 42', 64', 66' Τόρες)

Σάββατο 15 Μαΐου

Μπέρνλι - Λιντς 0-4 (44' Κλιχ, 60' Χάρισον, 77' 79' Ροντρίγκο)

Σαουθάμπτον - Φούλαμ 3-1 (27' Άνταμς, 60' Τέλα, 82' Γουόλκοτ / 75' Καρβάλιο)

Μπράιτον - Γουέστ Χαμ 1-1 (84' Γουέλμπεκ / 87' Μπενραχμά)

Κυριακή 16 Μαΐου

Κρίσταλ Πάλας - Άστον Βίλα 3-2 (32' Μπεντεκέ, 75' Ζαχά, 84' Μίτσελ / 17' ΜακΓκιν, 34' Ελ-Γκάζι)

Τότεναμ - Γουλβς (16:05)

Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ (18:30)

Έβερτον - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (21:00)

Δείτε τη βαθμολογία της Premier League και των υπόλοιπων δημοφιλών πρωταθλημάτων.