NATIONS LEAGUE

Κύπρος - Λουξεμβούργο: Το αυτογκόλ του Κούσουλου και η ισοφάριση με Κάστανο

Ο Γρηγόρης Κάστανος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 για την Κύπρο κόντρα στο Λουξεμβούργο
Οι παίκτες της εθνικής Κύπρου πανηγυρίζουν το γκολ του Γρηγόρη Κάστανου AP PHOTO/PETROS KARADJIAS

Το Λουξεμβούργο άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ με το αυτογκόλ του Κούσουλου, η Κύπρος όμως ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κάστανο να ευστοχεί σε πέναλτι που υπέπεσε ο αμυντικός του ΟΦΗ, Σελίμοβιτς, ο οποίος αποβλήθηκε. (VIDEO)

Η εθνική Κύπρου υποδέχτηκε την αντίστοιχη του Λουξεμβούργου για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου της League C του Nations League και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πέμπτο λεπτό μετά από αυτογκόλ του Ιωάννη Κούσουλου σε σόυτ του Μουράτοβιτς.

Η Κύπρος έφτασε στην ισοφάριση στο 34ο λεπτό. Ο αμυντικός του ΟΦΗ, Βαχίντ Σελίμοβιτς ανέτρεψε τον Μάριο Ηλία και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη (δεύτερη στη σεζόν, είχε αποβληθεί και κόντρα στον Αστέρα).

Ο Γρηγόρης Κάστανος ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Αντονί Μορί και έκανε το 1-1. Αυτό ήταν μάλιστα το πρώτο γκολ της Κύπρου στο τρέχον Nations League. Δείτε τη φάση: