SERIE A

Λάτσιο - Κροτόνε 3-2: Συνεχίζει το κυνήγι της Ευρώπης

Οι παίκτες της Λάτσιο πανηγυρίζουν γκολ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς κόντρα στην Κροτόνε για τη Serie A.
Οι παίκτες της Λάτσιο πανηγυρίζουν γκολ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς κόντρα στην Κροτόνε Ⓒ 2021 ALESSANDRA TARANTINO/ASSOCIATED PRESS

Η Λάτσιο επικράτησε 3-2 της Κροτόνε για την 27η αγωνιστική, βρίσκεται στην 7η θέση της Serie A και παραμένει στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Η Λάτσιο υποδέχθηκε την Κροτόνε στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Serie A. Οι αετοί επικράτησαν 3-2 τους ουραγού Κροτόνε και συνεχίζουν το κυνήγι για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Λάτσιο βρίσκεται στην 7η θέση με 46 πόντους και είναι στο -1 από την Νάπολι και στο -4 απ' την τετράδα.

Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, έπειτα από σέντρα του Ράντου. Ο Σίμι έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 29' με ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους, στο 39' ο Λουίς Αλμπέρτο σκόραρε με πανέμορφο σουτ. Ωστόσο, στο 50' η Κροτόνε απάντησε εκ νέου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σίμι.

Εν τέλει, η Λάτσιο πήρε τη νίκη στο 84ο λεπτό. Ο Καϊσέδο μέσα από την περιοχή, αφού έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Εσκαλάντε, διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Ράντου (84' Περέιρα), Ατσέρμπι, Πάτρικ, Φαρές (70' Λούλιτς), Αλμπέρτο, Λέιβα (70' Εσκαλάντε), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μάρουσιτς, Ιμόμπιλε (76' Μουρίκι), Κορέα (76' Καϊσέδο)

ΚΡΟΤΟΝΕ: Κορντάζ, Μαγκαγιάν (46' Τζίτζι), Γκόλεμιτς, Λουπέρτο, Περέιρα (70' Μπενάλι), Μεσσίας, Πετρικιόνε (88' Ντι Κάρμινε), Μολίνα, Ρέκα (65' Ρίσπολι), Σίμι, Ουνάς

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12 Μαρτίου

Λάτσιο - Κροτόνε 3-2 (14' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 39' Αλμπέρτο, 84' Καϊσέδο / 29', 50' Σίμι)

Αταλάντα Σπέτσια (21:45)