SERIE A

Λάτσιο - Σαμπντόρια 1-0: Πήρε το τρίποντο και περιμένει την Μπάγερν

Ο Λουίς Αλμπέρτο πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Λάτσιο κόντρα στην Σαμπντόρια σε ματς της Serie A Ⓒ 2021 GREGORIO BORGIA/ASSOCIATED PRESS

Λίγες ημέρες πριν το πρώτο της ραντεβού με την Μπάγερν για τους "16" του Champions League, η Λάτσιο κατάφερε να κάμψει με 1-0 την αντίσταση της μαχητικής Σαμπντόρια και να μείνει στο κυνήγι της πρώτης τετράδας (VIDEOS).

Μία εβδομάδα μετά την κατά κράτος ήττα από την Ίντερ στο "Μεάτσα" (1-3) η Λάτσιο επέστρεψε στις επιτυχίες έστω και με αγχωτικό τρόπο, με τους Ρωμαίους να επικρατούν με 1-0 επί της Σαμπντόρια φτάνοντας στις έξι νίκες στα επτά τελευταία ματς πρωταθλήματος και να μετρούν πλέον αντίστροφα για το πρώτο ραντεβού στους "16" του Champions League με την Μπάγερν.

Οι "αετοί" της πρωτεύουσας ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο (ειδικά μέχρι το 30') και βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 24' με μία υπέροχη προσπάθεια του Λουίς Αλμπέρτο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είχαν 3 κλασικές φάσεις για να τελειώσουν το ματς αλλά δεν τις μετουσίωσαν σε γκολ.

Ως συνέπεια η σκληροτράχηλη Σαμπντόρια του Κλαούντιο Ρανιέρι δεν εγκατέλειψε ποτέ τη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος και από το 75' και μετά έκανε τους γηπεδούχους να υποφέρουν, για να καταφέρουν πάντως έστω και με ζόρια να κρατήσουν το 1-0 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής, που τους κρατάει στο κυνήγι του Champions League και τη νέα αγωνιστική σεζόν.

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Πάτρικ, Ατσέρμπι, Μουσάτσιο, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (63' Εσκαλάντε), Αλμπέρτο (63' Μουρίκι), Λούλιτς (56' Φάρες), Κορέα (56' Άκπα-Άκπρο), Ιμόμπιλε (86' Καϊσέδο)

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Φεράρι, Γιοτσίντα (46' Μπερεζίνσκι), Κόλεϊ, Καντρέβα (81' Τορεγκρόσα), Σίλβα, Έκνταλ, Αουτζέλο, Ραμίρες (46' Γιάνκτο), Μπαλντέ (67' Ντάμσγκααρντ), Κουαλιαρέλα