PREMIER LEAGUE

Λέστερ - Σέφιλντ 5-0: Καλπάζει για το Champions League

Ο Ιχεανάτσο πανηγυρίζει γκολ του στο Λέστερ - Σέφιλντ για την Premier League.
Ο Ιχεανάτσο πανηγυρίζει γκολ του στο Λέστερ - Σέφιλντ 2021 ALEX PANTLING/ ASSOCIATED PRESS

Η Λέστερ είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στη Σέφιλντ διασύροντάς την με σκορ 5-0 και έχει βάλει πλώρη για το Champions League της επόμενης περιόδου.

Μία επιβλητική νίκη πανηγύρισε η Λέστερ κόντρα στην Σέφιλντ για την 25η αγωνιστική της Premier League. Οι αλεπούδες επικράτησαν 5-0 της ουραγού της βαθμολογίας και έχει βάλει πλώρη για το Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι αλεπούδες ανέβηκαν στην 2η θέση έχοντας συγκεντρώσει 56 βαθμούς και βρίσκεται δύο πόντους μακριά από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η οποία φιλοξενεί την Γουέστ Χαμ (14/3, 21:15).

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Ιχεανάτσο, έπειτα από ασίστ του Βάρντι από τα αριστερά. Το 2-0 σημειώθηκε στο 64ο λεπτό με σουτ του Πέρεθ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 69ο λεπτό ο Ιχεανάτσο εκμεταλλεύτηκε εκ νέου μπαλιά του Βάρντι για να γράψει το 3-0. Στο 78' ο επιθετικός της Λέστερ σημείωσε χατ-τρικ με ένα μακρινό σουτ.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό με αυτογκόλ του Αμπάντου, ο οποίος επιδίωξε να διώξει μία συρτή σέντρα του Βάρντι από τα δεξιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σογιούντσου, Έβανς, Φοφανά, Καστάν, Τίλεμανς, Εντίντι, Περέιρα (46' Ολμπράιτον), Πέρεθ (81' Λεσάμπελα), Βάρντι, Ιχεανάτσο

ΣΕΦΙΛΝΤ: Ράμσντεϊλ, Μπέισαμ, Αμπάντου, Μπράιαν, Μπάλντοκ, Λούντστραμ, Νόργουντ (79' Εντιαγέ), Φλεκ, Στίεβνς, Σαρπ, Μπιούρκ (63' Μουσέτ)