ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Άλωσε το Ζοφρί Γκισάρ η Νις, διπλό ανάσας για Λιόν

Nice's Pierre Lees-Melou passes the ball during the French League One soccer match between Nice and Paris Saint-Germain at the Allianz Riviera stadium in Nice, France, Sunday, September 20, 2020. (AP Photo/Daniel Cole) AP PHOTO/DANIEL COLE

Η Νις πήρε σπουδαίο διπλό με 3-1 στο "Ζοφρί Γκισάρ" κόντρα στην Σεντ Ετιέν του Παναγιώτη Ρέτσου ενώ εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε και η Λιόν που επιβλήθηκε με 3-2 επί της Στρασμπούρ.

Τρίποντο που της επιτρέπει να πλασαριστεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής η Νις για την 7η αγωνιστική του Σαμπιονά, με την ομάδα της Νίκαιας να επικρατεί 3-1 εκτός έδρας της Σεντ Ετιέν.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στα πρώτα 31 λεπτά και οι στεφανουά ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού στο 58' με τέρμα του Αουσίς (βασικός για τους πράσινους ο Παναγιώτης Ρέτσος, έπαιξε σε όλο το ματς), με την Νις να κλειδώνει ωστόσο το τρίποντο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαολιντά.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Λιόν με 3-2 επί της Στρασμπούρ (έμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη) έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εκαμπί που σκόραρε δις ενώ η Ναντ πήρε το τρίποντο επί της Μπρεστ (3-1) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα έχοντας πλέον +5 από την επικίνδυνη ζώνη.