ΓΑΛΛΙΑ

Λιλ - Λανς 4-0: Συνεχίζει μόνη πρώτη με τεσσάρα

Οι παίκτες της Λιλ πανηγυρίζουν το γκολ του Μπουράκ Γιλμάζ
Οι παίκτες της Λιλ πανηγυρίζουν το γκολ του Μπουράκ Γιλμάζ AP PHOTO/MICHEL SPINGLER

Η Λιλ συνέτριψε με 4-0 τη Λανς με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ (Γιλμάζ, Μπαμπά, Ικονέ, Γιαζιτζί) και συνεχίζει μόνη στην κορυφή της Ligue 1.

Τρομερή εκκίνηση για τη Λιλ του Κριστόφ Γκαλτιέ, η οποία παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή της πρώτης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι ντογκ συνέτριψαν με 4-0 τη Λανς, η οποία ολοκλήρωσε το ματς με εννιά παίκτες (στο 57' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γκραντί, στο 75' με απευθείας κόκκινη ο Μισελέν).

Ο Μπουράκ Γιλμάζ άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ενώ ο Μπαμπά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (57') διεύρυνε το προβάδισμα.

Ο Ικονέ στο 69ο λεπτό - τέσσερα λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο - έκανε το 3-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ένας ακόμη παίκτης που πέρασε ως αλλαγή.

Ο Γιαζιτζί τρία λεπτά μετά την είσοδό του έκανε το 4-0.

ΛΙΛ (Γκαλτιέ): Μενιάν, Τσελίκ, Φόντε (82' Σουμαορό), Μπότμαν, Μπράνταριτς, Λουίζ Αραούζο (76' Γιαζιτζί), Αντρέ (65' Σέκα), Σάντσες (76' Σουμαρέ), Μπαμπά, Ντέιβιντ, Γιλμάζ (65' Ικονέ).

ΛΑΝΣ (Εζ): Λεκά, Κλαούς (71' Μισελέν), Γκραντί, Μπαντέ, Ραντοβάνοβιτς, Αϊνταρά, Ντουκουρέ, Καουζάκ (60' Μαουρισιό), Κακουτά (71' Μπανζά), Ζεάν (46' Μουινγκά), Σοτοκά (81' Μπουρά).