PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 4-0: Με τεσσάρα στο -2 οι "πολίτες"

Ο Τζον Στόουνς έχει σκοράρει για τη Μάντσεστερ Σίτι και πανηγυρίζει
Ο Τζον Στόουνς έχει σκοράρει για τη Μάντσεστερ Σίτι και πανηγυρίζει 2021 DAVE THOMPSON/ASSOCIATED PRESS

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-0 της Κρίσταλ Πάλας και μείωσε στους δύο τη διαφορά από την κορυφή ενώ έχει και ένα παιχνίδι λιγότερο από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. (VIDEOS)

Η Μάντσεστερ Σίτι γνωρίζοντας πως λίγες ώρες πριν Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχαν αναδειχτεί ισόπαλες δεν ήθελε να χάσει την ευκαιρία να μειώσει στους δύο τη διαφορά από την κορυφή και τα κατάφερε.

Οι "πολίτες" επικράτησαν με 4-0 με πρωταγωνιστή τον Στόουνς ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα για την ομάδα του και ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Έτσι η Σίτι βρίσκεται στο -2 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ενώ έχει ματς λιγότερο.

Ο Στόουνς έγραψε το 1-0 στο 26' μετά την ασίστ του Ντε Μπρόινε και αυτό ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ σε δώδεκα λεπτά και κλείδωσαν τη νίκη. Το 2-0 έγινε από τον Γκουντογκάν στο 56' ενώ το 3-0 έγινε από τον Στόουνς και πάλι και το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε από τον Στέρλινγκ στο 88'.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ρούμπεν Ντίας, Ζιντσένκο, Ντε Μπρόινε, Φερναντίνο, Γκουντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκάμπριελ Ζεσούς, Στέρλινγκ.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουάιτα, Γουάρντ, Τόμκινς, Καλίλ, Μίτσελ, Μιλιβόγεβιτς, Τάουνσεντ, Μακ Κάρθι, Μακ Άρθουρ, Εζέ, Αγιού.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 16 Ιανουαρίου

Γουλβς - Γουέστ Μπρομ 2-3 (38' Σίλβα, 43' Μπολί / 8' πεν. 56' πεν. Περέιρα, 52' Ατζάγι)

Λιντς - Μπράιτον 0-1 (17' Μοπέ)

Γουέστ Χαμ - Μπέρνλι 1-0 (9' Αντόνιο)

Φούλαμ - Τσέλσι 0-1 (78' Μάουντ)

Λέστερ - Σαουθάμπτον 2-0 (37' Μάντισον, 90+5' Μπαρνς)

Κυριακή 17 Ιανουαρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 1-3 (59' ΜακΓκόλντρικ / 5' Οριέ, 40' Κέιν, 62' Εντομπελέ)

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας (21:15)