ΓΑΛΛΙΑ

Μαρσέιγ - Ναντ 3-1: Τριάρα πριν απ' τον Ολυμπιακό

Ο Ντιμίτρι Παγέτ στην αναμέτρηση της Μαρσέιγ με την Σεντ Ετιέν στο Βελοντρόμ στις 17 Σεπτεμβρίου του 2020.
Ο Ντιμίτρι Παγέτ στην αναμέτρηση της Μαρσέιγ με την Σεντ Ετιέν AP PHOTO/DANIEL COLE

Η Μαρσέιγ επικράτησε 3-1 της Ναντ για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, λίγες μέρες πριν να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για το Champions League (1/12, 22:00)

Λίγες μέρες πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League (1/12, 22:00), η Μαρσέιγ επικράτησε 3-1 της Ναντ για την Ligue 1. Η ομάδα του Βίλας-Μπόας έφτασε τους 21 βαθμούς και σκαρφάλωσε στην 3η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με ωραία προσπάθεια του Τοβάν, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Ναντ, έπειτα από όμορφη ασίστ του Ρονζιέ. Πριν από τη λήξη του ημιχρόνου η Μαρσέιγ πέτυχε δεύτερο γκολ.

Συγκεκριμένα στο 35' ο Ντιμίτρι Παγιέ αξιοποίησε την ασίστ του Κουζάνς από τα δεξιά και με πλασέ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντάριο Μπενεντέτο στο 63ο λεπτό πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας της Μασσαλίας. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Μπλας στο 73' με σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα βέβαια να αλλάζει πορεία.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι (87' Ναγκατόμο), Γκονζάλες, Καλετά - Καρ, Αμαβί, Ρονζιέ (77' Στρούτμαν), Καμαρά, Τοβάν, Κουζάνς, Παγιέτ (85' Ακέ), Μπενεντέτο (77' Ζερμέν)

Ναντ: Λαφόντ, Κόρκια, Καστεγέτο (61' Γκιρότο), Παλουά, Φάμπιο, Κιριβέλα, Τουρέ (61' Αμπέντ), Λούζα, Μπλας, Καντέρ - Μπαμπά (74' Κοκό), Μουανί (74' Οστίν)