ΓΑΛΛΙΑ

Μαρσέιγ - Ντιζόν 2-0: Οι αμυντικοί είχαν τα κλειδιά της νίκης

Οι Άλβαρο Γκονθάθεθ και Ντιμιτρί Παγέτ πανηγυρίζουν γκολ της Μαρσέιγ κόντρα στην Ντιζόν σε ματς της Ligue 1 @ 2021 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Η Μαρσέιγ έκανε το χρέος της απέναντι στην Ντιζόν επικρατώντας με 2-0 στο "Βελοντρόμ" και μείωσε στον έναν βαθμό την απόσταση που τη χωρίζει από την 5η της βαθμολογίας Λανς.

Έχοντας 10 διαδοχικές ήττες στην πλάτη της και με τον υποβιβασμό στη δεύτερη κατηγορία να είναι θέμα χρόνου η Ντιζόν παρατάχτηκε χωρίς υψηλές φιλοδοξίες στο "Βελοντρόμ" απέναντι στην Μαρσέιγ, που ήθελε από την πλευρά της τη νίκη για να ανεβάσει αυτοπεποίθηση στα πρώτα παιχνίδια του Χορχέ Σαμπαόλι στον πάγκο της και να παραμείνει στο κυνήγι της εξόδου στο Europa League.

Το τρίποντο ήρθε για τους Φωκαείς, τρίτο σερί εντός έδρας, ωστόσο το εντυπωσιακό είναι πως για να επιτευχθεί η νίκη δεν χρειάστηκε να σκοράρει ουδείς από τα βαριά ονόματά της στην επίθεση. Ούτε ο Μίλικ, ούτε ο Παγέτ, ούτε ο Τοβέν, με τα γκολ της νίκης να έρχονται απο της... αμύνης τα παιδιά.

Στο φινάλε των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (45+2') ήταν ο Αργεντινός Λεονάρντο Μπαλέρδι που άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Μασσαλίας λύνοντας το γόρδιο δεσμό ενώ στο 79' ο Ισπανός Άλβαρο Γκονθάλεθ έδωσε τέλος στο όποιο σασπένς υπήρχε για την τελική έκβαση, υπογράφοντας το 2-0 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Κοινός παρονομαστής των δύο γκολ ήταν πάντως ο Ντιμιτρί Παγέτ που σέρβιρε ισάριθμες ασίστ, με την εκτέλεση φάουλ του από τα αριστερά στο πρώτο ημίχρονο να βρίσκει το κεφάλι του Γκονθάλεθ και την εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά στο δεύτερο ημίχρονο να βρίσκει το κεφάλι του Μπαλέρδι.

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Λιρόλα, Σακάι, Γκονσάλεθ, Μπαλέρδι, Ενρίκε(68' Κιουζάνς), Τοβέν, Καμαρά, Γκεγιέ, Παγέτ (90' Καουί), Μίλικ (80' Μπενεντέτο)

ΝΤΙΖΟΝ: Κασιφά, Μποί, Μουζινγκά (80' Τσάλα), Κουλιμπαλί, Λοτοά, Μάνγκα, Μαριέ, Σελίνα (80' Ζαγκρέ), Μπενζιά (64' Σαμαριτανό), Μπαλντέ (90' Σεΐκ), Κονατέ (65' Ντομπρέ)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 3 Απριλίου

Μονακό - Μετς 4-0 (50' πέν. Φάμπρεγας, 52' Φόλαντ, 77', 89' πέν. Μπεν Γεντέρ)

Παρί - Λιλ 0-1 (20' Ντέιβιντ)

Λανς - Λιόν 1-1 (65' Κλος / 81' Πακετά)

Κυριακή 4 Απριλίου

Ανζέ - Μονπελιέ 1-1 (72' Μπαοκέν / 47' Μαβιντιντί)

Μπορντό - Στρασμπούρ 2-3 (36' Μπαΐς, 45+2' Χουάνγκ / 6' Κονέ, 21' Ντιαλό, 30' πέν. Αζόρκ)

Λοριάν - Μπρεστ 1-0 (45' Αμπερζέλ)

Ναντ - Νις 1-2 (32' Τουρέ / 11' πέν. 29' Ντόλμπεργκ)

Ρεμς - Ρεν 2-2 (60' Ντια, 81' Κονάν / 75' πέν., 83' Γκιρασί)

Νιμ - Σεντ Ετιέν 0-2 (23' Κχαζρί, 66' Μπουανγκά)

Μαρσέιγ - Ντιζόν 2-0 (45+1' Μπαλέρδι, 79' Γκονσάλεθ)

Δείτε τη βαθμολογία της Ligue 1 και άλλων δημοφιλών πρωταθλημάτων.