SERIE A

Μπενεβέντο - Μίλαν 0-2: Γαντζωμένη στην κορυφή

Φρανκ Κεσιέ και Ραφαέλ Λεάο πανηγυρίζουν τη νίκη της Μίλαν επί της Κάλιαρι
Φρανκ Κεσιέ και Ραφαέλ Λεάο πανηγυρίζουν τη νίκη της Μίλαν επί της Κάλιαρι SPADA/LAPRESSE VIA AP

Η Μίλαν πέρασε από την Καμπανία επικρατώντας εκτός έδρας (0-2) της Μπενεβέντο με τα γκολ των Κεσιέ και Λεάο, παραμένοντας στην κορυφή της Serie A και συνεχίζοντας την πορεία πρωταθλητισμού. (VIDEO)

Νίκη η Ίντερ, νίκη και η Μίλαν! Οι ροσονέρι απάντησαν στους νερατζούρι και παρέμειναν στην κορυφή της Serie A. Πέρασαν από την Καμπανία παρά το γεγονός ότι από το 34ο λεπτό έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Σάντρο Τονάλι και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα.

Ο Φραν Κεσιέ με εκτέλεση πέναλτι στο 15' άνοιξε το σκορ στο Τσίρο Βιγκορίτο για την ομάδα του Μιλάνο. Μεσολάβησε η αποβολή του Τονάλι, μπορεί να έλειπε και πάλι ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, αλλά αυτή τη Μίλαν δεν τη σκιάζει φοβέρα καμιά και με τον Ραφαέλ Λεάο στο 49ο λεπτό κλείδωσε τη νίκη επί της Μπενεβέντο (του πρώηνπ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (0-2).

Οι αγωνιστικές περνούν, μπορεί στο Μιλανέλο να τους πιάνει αλεργία με τη λέξη "σκουντέτο", αλλά όσο νικούν αρχίζουν να το πιστεύουν.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ίντερ - Κροτόνε 6-2 (20', 57', 78' Μαρτίνεζ, 31' αυτ. Μαρόνε, 64' Λουκάκου, 87' Χακίμι / 12' Ζανελάτο, 36' Γκόλεμιτς)

Αταλάντα - Σασουόλο 5-1 (11' Ζαπάτα, 45', 49' Πεσίνα, 57' Γκοζένς, 67' Μουριέλ / 75' Κίρικες)

Κάλιαρι - Νάπολι 1-4 (60' Πέδρο / 25', 62' Ζιελίνσκι, 75΄Λοσάνο, 86' Ινσίνιε)

Πάρμα - Τορίνο 0-3 (8' Σίνγκο, 88' Ίζο, 90+5' Γκοτζάκ)

Ρόμα - Σαμπντόρια 1-0 (72' Τζέκο)

Σπέτσια - Βερόνα 0-1 (75' Ζακάνι)

Τζένοα - Λάτσιο 1-1 (58' Ντέστρο / 15' Ιμόμπιλε)

Φιορεντίνα - Μπολόνια 0-0

Μπενεβέντο - Μίλαν 0-2 (15' Κεσιέ, 49' Λεάο)

(21:45) Γιουβέντους - Ουντινέζε