SERIE A

Μίλαν - Γιουβεντους 1-3: Πολύ σκληρή για να πεθάνει

AP IMAGES

Η Γιουβέντους απέδρασε από το Σαν Σίρο επικρατώντας (1-3) της Μίλαν με πρωταγωνιστές τους Κιέζα και Ντιμπάλα που συνεργάστηκαν στα δύο πρώτα γκολ. Στο -7 από με ματς λιγότερο από την κορυφή και τους ροσονέρι, των οποίων το αήττητο σερί 27 αγώνων έλαβε τέλος! (VIDEOS)

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Γηραιά Κυρία. Η Μίλαν υποδέχτηκε το βράδυ της Τετάρτης (6/1) τη Γιουβέντους για την 16η αγωνιστική της Serie A και οι μπιανκονέρι έφυγαν με την εκτός έδρας νίκη (1-3).

Άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Φεντερίκο Κιέζα έπειτα από ασίστ με τακουνάκι του Πάουλο Ντιμπάλα. Ο πρώτος έκλεψε την μπάλα, έδωσε στον δεύτερο, από το τακουνάκι του οποίου την πήρε και πάλι. Με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και συμπαίκτη του στη σκουάντρα ατζούρα.

Οι ροσονέρι έφτασαν στην ισοφάριση στο 41ο λεπτό με τον Καλάμπρια ν' αφήνει άγαλμα τον Στσέσνι.

Ο Ραφαέλ Λεάο έφυγε από αριστερά κι έδωσε στον Ντάβιντε Καλάμπρια, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή. Ο 24χρονος έπιασε ένα σουτ με φάλτσα, άφησε άγαλμα τον Βόιτσεχ Στσέσνι και έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν - ο Αντρέα Πίρλο στο ημίχρονο ζήτησε εξηγήσεις από τον διαιτητή - για φάουλ του Χακάν Τσαλχάνολγου στον Αντριάν Ραμπιό στην αρχή της φάσης. Η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και αποφάνθηκε ότι δεν υπήρχε τίποτα, άρα έπρεπε να μετρήσει το γκολ.

Η Γηραιά Κυρία πήρε ξανά το προβάδισμα στο 62ο λεπτό. Και πάλι με τον Φεντερίκο Κιέζα, και πάλι από ασίστ του Πάουλο Ντιμπάλα. Ο 23χρονος βρήκε χώρο εκτός περιοχής και με το αριστερό νίκησε για δεύτερη φορά στο ντέρμπι τον Ντοναρούμα.

Το 1-3 ήρθε από τους παίκτες που αντικατέστησαν τον Ιταλό και τον Αργεντινό. Στο 76ο λεπτό ο Κουλουσέβσκι μπήκε από δεξιά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Γουέστον ΜακΚένι.

Το 1-3 ήταν και το τελικό σκορ στο Σαν Σίρο. Έτσι η ομάδα του Τορίνο μείωσε στους επτά βαθμούς από την κορυφή - όπου παραμένουν οι Μιλανέζοι - και μάλιστα με ματς λιγότερο (αυτό με τη Νάπολι που αρχικά κατοκυρώθηκε υπέρ της και στη συνέχεια αποφασίστηκε να διεξαχθεί).

Έτσι έλαβε τέλος και το σερί των 27 ματς χωρίς ήττα που κρατούσε μέχρι τώρα η Μίλαν στην πρώτη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος.

ΜΙΛΑΝ (Στέφανο Πιόλι): Ντοναρούμα, Νταλότ (81' Μαλντίνι), Κερ (81' Καλουλού), Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Καλάμπρια (81' Κόντι), Κεσιέ, Καστιγέχο (87' Κολόμπο), Τσαλχάνογλου, Χάουχε (67' Μπραχίμ Ντίαθ), Λεάο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Αντρέα Πίρλο): Στσέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Φραμπότα (87' Ντεμιράλ), Κιέζα (63' Κουλουσέβσκι), Μπεντανκούρ (74' Αρτούρ), Ραμπιό, Ράμσεϊ (74' Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα (63' ΜακΚένι), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Κάλιαρι - Μπενεβέντο 1-2 (20' Ζοάο Πέδρο / 41' Ζάου, 44' Τουία)

Αταλάντα - Πάρμα 3-0 (15' Μουριέλ, 49' Σαπάτα, 61' Γκόζενς)

Κροτόνε - Ρόμα 1-3 (71' Γκόλεμιτς / 8', 29' Μπόρχα Μαγιοράλ, 35' πεν. Μχιταριάν)

Λάτσιο - Φιορεντίνα 2-1 (6' Καϊσέδο, 75' Ιμόμπιλε / 88' πεν. Βλάχοβιτς)

Μπολόνια - Ουντινέζε 2-2 (19' Τομιγιάσου, 40' Σβάνμπεργκ / 34' Περέιρα, 90+2' Αρσλάν)

Σαμπντόρια - Ίντερ 2-1 (23' πεν. Καντρέβα, 38' Κεϊτά, 65' Ντε Φράι)

Σασουόλο - Τζένοα 2-1 (52' Μπογκά, 83' Ρασπαντόρι / 64' Σομουρόντοβ)

Τορίνο - Βερόνα 1-1 (84' Μπρεμέρ / 64' Ντιμάρκο)

Νάπολι - Σπέτσια 1-2 (58' Πετάνια / 67' πεν. Ενζολά, 82' Πομπέγκα)

Μίλαν - Γιουβέντους 1-3 (41' Καλάμπρια / 18', 62' Κιέζα, 76' ΜακΚένι)