SERIE A

Μίλαν - Γιουβέντους: Ο Καλάμπρια άφησε άγαλμα τον Στσέσνι

Ο Ντάβιντε Καλάμπρια στην αναμέτρηση της Γιουβέντους με τη Μίλαν
Ο Ντάβιντε Καλάμπρια στην αναμέτρηση της Γιουβέντους με τη Μίλαν AP PHOTO/ANTONIO CALANNI

Ο Καλάμπρια άφησε άγαλμα τον Στσέσνι και ισοφάρισε (1-1) στο 41ο λεπτό για τη Μίλαν στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Γιουβέντους, η οποία διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στην αρχή της φάσης. (VIDEO)

Η Μίλαν υποδέχτηκε το βράδυ της Τετάρτης (6/1) τη Γιουβέντους για την 16η αγωνιστική της Serie A και οι μπιανκονέρι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Φεντερίκο Κιέζα έπειτα από ασίστ με τακουνάκι του Πάουλο Ντιμπάλα. Οι ροσονέρι έφτασαν στην ισοφάριση στο 41ο λεπτό.

Ο Ραφαέλ Λεάο έφυγε από αριστερά κι έδωσε στον Ντάβιντε Καλάμπρια, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή. Ο 24χρονος έπιασε ένα σουτ με φάλτσα, άφησε άγαλμα τον Βόιτσεχ Στσέσνι και έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν - ο Αντρέα Πίρλο στο ημίχρονο ζήτησε εξηγήσεις από τον διαιτητή - για φάουλ του Χακάν Τσαλχάνολγου στον Αντριάν Ραμπιό στην αρχή της φάσης. Η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και αποφάνθηκε ότι δεν υπήρχε τίποτα, άρα έπρεπε να μετρήσει το γκολ.