SERIE A

Serie A: Λύτρωση με Ερναντέζ στο 90+2' για Μίλαν και παραμονή στην κορυφή

Οι παίκτες της Μίλαν πανηγυρίζουν το γκολ του Τεό Ερναντέζ που χάρισε τη νίκη κόντρα στη Λάτσιο
Οι παίκτες της Μίλαν πανηγυρίζουν το γκολ του Τεό Ερναντέζ AP IMAGES

Η Μίλαν έβλεπε την κορυφή να της γλιστρά, αλλά με το γκολ του Ερναντέζ στο 90+2' νίκησε 3-2 τη Λάτσιο και παρέμεινε μόνη πρώτη στη Serie A. Νίκες για Ρόμα και Σασουόλο, γκέλες για Νάπολι και Αταλάντα.

Η Μίλαν υποδέχτηκε τη Λάτσιο γνωρίζοντας ότι νωρίτερα η Ίντερ είχε καταφέρει να αποδράσει από τη Βερόνα. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους ροσονέρι, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Ρέμπιτς στο 10ο λεπτό μετά από ασίστ του Τσαλχάνογλου, ενώ ο Τούρκος με εκτέλεση πέναλτι στο 17ο διεύρυνε το προβάδισμα (2-0) των γηπεδούχων.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε είχε την ευκαιρία να μειώσει με πέναλτι στο 28o λεπτό, αλλά το κατάφερε ο Λουίς Αλμπέρτο παίρνοντας το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Ντοναρούμα στην εκτέλεση του συμπαίκτη του.

Η Λάτσιο κατάφερε να φτάσει και στην ισοφάριση. Με τον Ιμόμπιλε να νικά τον Ντοναρούμα στο 59ο λεπτό και να διαμορφώνει το 2-2.

Τελικά το Χριστουγεννιάτικο δώρο το επιφύλαξε ο Τεό Ερναντέζ. Στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου λύτρωσε τους ροσονέρι και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Όπως και να 'χει η Μίλαν παραμένει στην κορυφή της Serie A με τον Γάλλο να λυτρώνει την ομάδα του Πιόλι, ο οποίος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσει.

Η Ρόμα ανέβηκε στην τρίτη θέση, καθώς υποδέχτηκε την Κάλιαρι στο Ολίμπικο και έκαμψε την αντίσταση της νησιωτικής ομάδας - με την οποία ξεκίνησε βασικός ο Μπάμπης Λυκογιάννης - με 3-2.

Με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να αγωνίζεται σε όλο το ματς η Σασουόλο απέδρασε από τη Γένοβα επικρατώντας εκτός έδρας (2-3) της Σαμπντόρια και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση.

Γκέλα για τη Νάπολι, η οποία έμεινε πίσω στο σκορ στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα από την Τορίνο με την γκολάρα του Ίτσο, αλλά έσωσε τελικά το βαθμό με το γκολ του Ινσίνιε στο 90+2'.

Δεν κατάφερε ούτε η Αταλάντα που αν και προηγήθηκε με δύο γκολ του Μουριέλ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, έμεινε στο 2-2 στην Μπολόνια.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 22 Δεκεμβρίου

Κροτόνε - Πάρμα 2-1 (24', 44' Μεσσίας, 57' Κούτσκα)

Γιουβέντους - Φιορεντίνα 0-3 (3' Βλάχοβιτς, 76' αυτ. Αλέξ Σάντρο, 81' Κάσερες)

Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου

Βερόνα - Ίντερ 1-2 (63' Ίλιτς / 52' Μαρτίνες, 69' Σκρίνιαρ)

Μίλαν - Λάτσιο 3-2 (10' Ρέμπιτς, 17' πεν. Τσαλχάνογλου, 90+2' Ερναντέζ / 28' Λουίς Αλμπέρτο, 59' Ιμόμπιλε)

Μπολόνια - Αταλάντα 2-2 (73' Τομιγιάσου, 82' Πας / 22' πεν, 23' Μουριέλ)

Νάπολι - Τορίνο 1-1 (90+2' Ινσίνιε / 56' Ίτσο)

Ουντινέζε - Μπενεβέντο 0-2 (9' Καπράρι, 77' Λετίτσια)

Ρόμα - Κάλιαρι 3-2 (11' Βερτού, 71' Τζέκο, 77' Μαντσίνι / 59', 90+1' Ζοάο Πέδρο)

Σαμπντόρια - Σασουόλο 2-3 (55' Κουαλιαρέλα, 84' Κεϊτά / 2' Τραορέ, 56' Καπούτο, 58' Μπεράρντι)

Σπέτσια - Τζένοα 1-2 (10' Νζολά / 16' Ντέστρο, 73' πεν. Κρίσιτο)