ΓΑΛΛΙΑ

Μονακό - Παρί 3-2: Φοβερή ανατροπή των Μονεγάσκων, στο καναβάτσο οι πρωταθλητές

Ο Φάμπρεγκας με τον Εμπαπέ στο ντέρμπι Παρί - Μονακό, τον Ιανουάριο του 2020
Ο Φάμπρεγκας με τον Εμπαπέ στο ντέρμπι Παρί - Μονακό, τον Ιανουάριο του 2020 AP PHOTO/FRANCOIS MORI

Η Παρί νικούσε 2-0 τη Μονακό στο ημίχρονο και το τέλος του αγώνα βρήκε τους Μονεγάσκους να επικρατούν με 3-2 σε μια απίθανη ανατροπή, στην αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της Ligue 1. (VIDEO)

Η Μονακό "τσάκισε" την Παρί με φοβερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο για την 11η αγωνιστική της Ligue 1. Οι πρωταθλητές κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας δύο γκολ, αλλά δύο που ακυρώθηκαν και ένα δοκάρι. Κι αν το δεύτερο μισό φαινόταν ότι θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, οι παίκτες του Νίκο Κόβατς φρόντισαν να διαψεύσουν τα πάντες. Σημείωσαν τρία γκολ και επικράτησαν 3-2, χάρη σε δύο γκολ του Φόλαντ και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φάμπρεγκας.

Ο Εμπαπέ έκανε το 0-1 στο 25', όταν από υπέροχη κάθετη πάσα του Ντι Μαρία μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και νίκησε τον Μανόνε.

Στο 35' ο Ντι Μαρία έκανε μαγικό τακουνάκι στον Ραφίνια, ο Φοφανά τον γκρέμισε και ο Εμπαπέ από την άσπρη βούλα έγραψε το 2-0.

Στο 39' ο Κεν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επόπτης καταλόγισε οφσάιντ.

Το ίδιο συνέβη στο 44' με τον Εμπαπέ. Το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά τη χρήση του VAR.

Στην ανάπαυλα ο τεχνικός της Μονακό, Νίκο Κόβατς, έριξε στον αγώνα τον Φάμπρεγκας, ο οποίος έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ανατροπή. Στο 52' ο Φόλαντ μείωσε από κοντά σε 1-2.

Ο Γερμανός ήταν αυτός που στο 65' ισοφάρισε, έπειτα από πάσα του Φάμπρεγκας.

Στο 81' ο Ντιαλό έκανε πολύ σημαντικό λάθος. Ο Φόλαντ του έκλεψε τη μπάλα και στη συνέχεια ο αμυντικός της Παρί τον ανέτρεψε, αντικρίζοντας και κόκκινη κάρτα. Ο Φάμπρεγκας από την άσπρη βούλα ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή στο 84'.

Ο Νεϊμάρ επέστρεψε στη δράση (μπήκε αλλαγή στο 63'), αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του.

ΜΟΝΑΚΟ (Νίκο Κόβατς): Μανόνε, Ματσιμά, Ντισασί, Μπαντιασιλέ, Μπαλό Τουρέ (46' Ενρίκε), Ντιόπ, Τσουαμενί (90' Φλορεντίνο), Φοφανά, Μαρτίνς, Φόλαντ, Γκεμπέλ (46' Φάμπρεγκας).

ΠΑΡΙ (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Νταγκμπά, Ντιαλό, Κιμπεμπέ, Κουρζαουά (68' Μπάκερ), Ντι Μαρία (63' Νεϊμάρ), Περέιρα (68' Παρέδες), Ραφίνια (85' Φλορέντσι), Σαράμπια, Κεν, Εμπαπέ (68' Ρουίζ-Ατίλ)