ΜΠΑΓΕΡΝ

Μπάγερν - Χέρτα 4-3: Ματσάρα με τέσσερα γκολ Λεβαντόβσκι και λύτρωση στο 90+3'

Ο Ρόμπορτ Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει  (AP Photo/Matthias Schrader)
Ο Ρόμπορτ Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει (AP Photo/Matthias Schrader) AP

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 4-3 της Χέρτα Βερολίνου σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής σκοράροντας τέσσερα τέρματα. Γλίτωσαν ακόμη μία γκέλα οι Βαυαροί στο 90+3'.

Κοντά σε δεύτερη σερί γκέλα έφτασε η Μπάγερν Μονάχου, αλλά τελικά κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Χέρτα Βερολίνου επικρατώντας 4-3 για την 3η αγωνιστική της Bundesliga. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90+3' με εκτέλεση πέναλτι, με τον Πολωνό στράικερ να πετυχαίνει τέσσερα τέρματα.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό. Σε μία φάση διαρκείας, ο Πολωνός στράικερ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο στο 51ο λεπτό ο Λεβαντόβσκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ωστόσο, οι παίκτες της Χέρτα Βερολίνου δεν παρέδωσαν τα όπλα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Κόρδοβα στο 59' με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νόιερ. Στο 71' ήρθε και η ισοφάριση από τον Κούνια, ο οποίος πλάσαρε τον τερματοφύλακα των Βαυαρών.

Στο 85ο λεπτό, ο Λεβαντόβσκι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του εκ νέου, σκοράροντας από κοντά μετά από μία εκτέλεση φάουλ και την πάσα του Ντάβιντ Άλαμπα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ενγκανκάμ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά, με τον Λουκεμπάκιο να του βγάζει την ασίστ.

Εν τέλει, οι Βαυαροί πήραν την νίκη. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι κέρδισε πέναλτι, ο Πολωνός ανέλαβε την εκτέλεση και στο 90+3' πέτυχε το τέταρτο του γκολ δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Μπάγερν: Νόιερ, Ρίτσαρντς, Μπόατενγκ, Άλαμπα, Χερνάντες, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Μίλερ, Ντέιβις, Λεβαντόβσκι

Χέρτα: Σβόλοβ, Μίτελσταντ, Μπογιάτα, Σταρκ, Πέκαρικ, Ζέεφουικ, Νταρίντα, Τουσάρτ, Λουκεμπάκιο, Κούνια, Κόρδοβα

Παρασκευή 2 Οκτωβρίου

Ουνιόν Βερολίνου - Μάιντς 4-0 (13' Κρούζε, 49' Ίνγκβαρτσεν, 63' Φρίντριχ, 64' Ποχάνπαλο)

Σάββατο 3 Οκτωβρίου

Ντόρτμουντ - Φράιμπουργκ 4-0 (31' 66' Χάαλαντ, 47' Τζαν, 90+2' Πάσλακ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Χόφενχαϊμ 2-1 (54' Καμάντα, 71' Ντοστ / 18' Κράμαριτς)

Κολωνία - Γκλάντμπαχ 1-3 (84' Ρετσμπεκάζ / 14' Πλεά, 16' Λαϊνέρ, 56' πεν. Στιντλ)

Στουτγκάρδη - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-1 (76' Κάλατζιτς / 7' Σικ)

Βέρντερ Βρέμης - Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-0 (27' Μπιτενκούρ)

Λειψία - Σάλκε 4-0 (31' αυτ. Μποζντογκάν, 35' Ανχελίνο, 45' Όρμπαν. 80' πεν. Χάλστενμπεργκ)

Κυριακή 4 Οκτωβρίου

Βόλφσμουργκ - Άουγκσμπουργκ 0-0

Μπάγερν Μονάχου - Χέρτα 4-3 (40, 51', 85', 90+3' Λεβαντόβσκι / 59' Κόρδοβα, 71' Κούνια, 88' Ενγκανκάμ)

Δείτε τη βαθμολογία της Bundesliga και όχι μόνο.