ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάγερν - Φράιμπουργκ 2-1: Στο +4 από τη Λειψία οι Βαυαροί

O Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει το γκολ του κόντρα στην Φράιμπουργκ για την Bundesliga Ⓒ 2021 ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ/ASSOCIATED PRESS

Η Μπάγερν νίκησε 2-1 τη Φράιμπουργκ για τη 16η αγωνιστική χάρη σε γκολ του Μίλερ στο 74'. Οι Βαυαροί βρίσκονται πλέον στο +4 από τη δεύτερη Λειψία και στο +7 από Λεβερκούζεν - Ντόρτμουντ.

Η Μπάγερν μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε με 2-1 της Φράιμπουργκ για την 16η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με φοβερή συνεργασία Γκνάμπρι - Μίλερ - Λεβαντόβσκι. Ο Πολωνός στο 7ο λεπτό έκανε το 1-0, για να ισοφαρίσει στο 62' ο Πέτερσεν, στο ίδιο λεπτό που πέρασε στο ματς.

Το γκολ της νίκης έδωσε στο 74' ο Μίλερ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Πλέον οι Βαυαροί αύξησαν στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά τους από τη δεύτερη Λειψία.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις, Κίμιχ (75' Τολισό), Γκορέτσκα (87' Μαρτίνεθ), Γκνάμπρι (28' Σανέ), Μίλερ (87' Τσουπό-Μοτίνγκ), Κομάν (75' Μουσιάλα), Λεβαντόβσκι

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Μίλερ, Λίνχαρτ, Σλότερμπεκ, Γκούλντε, Κούμπλερ (61' Τέμπελμαν), Σανταμαρία (5' Αμπράσι, 54' Χάμπερερ), Χέφλερ, Γκίντερ, Σαλάι (62' Χόλερ), Γκρίφο, Ντεμίροβιτς (62' Πέτερσεν)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 15 Ιανουαρίου

Ουνιόν Βερολίνου - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-0 (88' Τούχερ)

Σάββατο 16 Ιανουαρίου

Κολωνία - Χέρτα 0-0

Ντόρτμουντ - Μάιντς 1-1 (73' Μενιέ / 57' Εζτουνάλι)

Χόφενχαϊμ - Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-0

Βέρντερ Βρέμης - Άουγκσμπουργκ 2-0 (84' Γκέμπρε Σελασιέ, 88' Άγκου)

Βόλφσμπουργκ - Λειψία 2-2 (22' Βέγκορστ, 35' Στέφεν / 5' Μουκιέλε, 54' Όρμπαν)

Στουτγκάρδη - Γκλάντμπαχ 2-2 (58' Γκονσάλες, 90+6' πεν, Φουντού / 35' πεν. Στιντλ, 61' Ζακάρια)