LA LIGA

Μπέτις - Αλαβές 3-2: Σε τροχιά Ευρώπης με τρομερή ανατροπή

Οι παίκτες της Μπέτις πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ κόντρα στην Μπαρτσελόνα στις 7 Φεβρουαρίου του 2021.
Οι παίκτες της Μπέτις πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ κόντρα στην Μπαρτσελόνα Ⓒ 2021 MIGUEL MORENATTI/ASSOCIATED PRESS

Η Ρεάλ Μπέτις βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2, όμως τελικά επικράτησε 3-2 της Αλαβές και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης, αφού βρίσκεται στην έκτη θέση.

Η Ρεάλ Μπέτις συνεχίζει το κυνήγι για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε 3-2 της Αλαβές για την 26η αγωνιστική της La Liga πετυχαίνοντας μία τρομερή ανατροπή, αφού στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 0-2.

Έτσι, η ομάδα του Πελεγκρίνι παρέμεινε στην 6η θέση με 42 πόντους και είναι στο -3 από την Σοθιεδάδ. Από την άλλη, η Αλαβές είναι στην προτελευταία θέση μαζί με την Έιμπαρ στους 22 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τα δύο πρώτα τους τέρματα στο πρώτο μέρος. Στο 12ο λεπτό ο Χοσέλου εκτέλεσε ένα φάουλ και με εντυπωσιακό τρόπο έγραψε το 0-1 για την ομάδα του. Η Αλαβές στο 24ο λεπτό σημείωσε το 0-2 με κεφαλιά του Μέντες, έπειτα από σέντρα του Ντουάρτε από τα αριστερά.

Η Μπέτις, ωστόσο, δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή. Στο 61ο λεπτό ο Ιγκλέσιας μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. H ομάδα της Ανδαλουσίας έφτασε στην ισοφάριση με τον Χοακίν στο 81', ο οποίος πήρε την κεφαλιά στην εκτέλεση κόρνερ του Κανάλες. Το 3-2 έγινε πραγματικότητα στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του Μπόρχα Ιγκλέσιας μέσα από την περιοχή, έπειτα από ωραία σέντρα του Έμερσον.

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλς, Μιράντα, Σίντνεϊ, Μαντί, Έμερσον, Γκουαρδάδο (46' Ιγκλέσιας), Ροντρίγκες (74' Καρβάλιο), Κανάλες, Φεκίρ (90' Ακουόκου), Ρουίμπαλ (46' Χοακίν), Χουάνμι (74' Τέγιο)

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Ναβάρο, Λανγκουάρδια, Λεζέν, Ντουάρτε, Πελίστρι (66' Πονς), Μπατάλια (65' Πίνα), Γκαρσία, Ριόχα (86' Κόρδοβα), Χοσέλου, Μέντες (74' Αγκιρεγκαμπίρια)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 5 Μαρτίου

Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 1-1 (86' πεν. Σολέρ, 90+1' Γκέδες / 40' πεν. Μορένο)

Σάββατο 6 Μαρτίου

Βαγιαδολίδ - Χετάφε 2-1 (14' Πλάνο, 24' Βάισμαν / 37' Μάτα)

Έλτσε - Σεβίλλη 2-1 (70' Γκούτι, 76' Καρίγιο / 90+1' Ντε Γιονγκ)

Καντίθ - Έιμπαρ 1-0 (40' Νεγρέδο)

Οσασούνα - Μπαρτσελόνα 0-2 (30' Άλμπα, 83' Μορίμπα)

Κυριακή 7 Μαρτίου

Ουέσκα - Θέλτα 3-4 (14' Σιόβας, 16' Μιρ, 74' Φερέιρο / 5' Μίνα, 37' Νολίτο, 52' Μαγιό, 76' Μπελτράν)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (15' Σουάρες / 88' Μπενζεμά)

Σοσιεδάδ - Λεβάντε 1-0 (10' Μερίνο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Γρανάδα 2-1 (3' Βιγιαλίμπρε, 90+2' Μπερενγκέρ / 78' Μολίνα)

Δευτέρα 8 Μαρτίου

Μπέτις - Αλαβές 3-2 (61' Ιγκλέσιας, 81' Χοακίν, 88' Ιγλέσιας / 12' Χοσέλου, 24' Μέντες)

Δείτε τη βαθμολογία της La Liga και άλλων δημοφιλών πρωταθλημάτων.

Photo credits: ⓒ 2021 Miguel Morenatti/Associated Press