LA LIGA

Μπέτις - Χετάφε 1-0: Ο Ιγκλέσιας έδωσε τη λύση

Οι παίκτες της Μπέτις πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ κόντρα στην Μπαρτσελόνα στις 7 Φεβρουαρίου του 2021.
Οι παίκτες της Μπέτις πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ κόντρα στην Μπαρτσελόνα Ⓒ 2021 MIGUEL MORENATTI/ASSOCIATED PRESS

Η Μπέτις πήρε τη νίκη απέναντι στη Χετάφε με σκορ 1-0 χάρη στο γκολ του Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης και ανέβηκε στην 6η θέση.

Την δεύτερη συνεχόμενή της νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Μπέτις. Η ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι επικράτησε 1-0 της Χετάφε για την 24η αγωνιστική της La Liga.

Έτσι, η Μπέτις κατόρθωσε να σκαρφαλώσει στην 6η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος συγκατοικώντας με την Βιγιαρεάλ στους 36 βαθμούς και συνεχίζει να δίνει μάχη για μία ευρωπαϊκή θέση. Από την άλλη, στους 24 πόντους στην 14η θέση έμεινε η Χετάφε.

Το νικητήριο γκολ κατάφερε να πετύχει ο Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Μπέτις έχασε πέναλτι νωρίτερα στο 77', όταν ο Κανάλες δεν κατάφερε να νικήσει τον Σόρια, ενώ στη συνέχεια σχεδόν σε κενή εστία αστόχησε.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα έμειναν και με δέκα παίκτες στο 90+2' εξαιτίας αποβολής του Γουίλιαμ Καρβάλιο που είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα λεπτά.

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Μιράντα, Σίντνεϊ, Μαντί, Έμερσον, Γκουαρδάδο (79' Καρβάλιο), Ρόντριγκες, Κανάλες, Φεκίρ (13' Τέγιο-79' Χουάνμι), Ρουίμπαλ (63' Χοακίν), Μορόν (63' Ιγκλέσιας)

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Τζενέ, Καμπάκο, Σακλά, Ολιβέρα, Νιόμ (81' Κούμπο), Αραμπαρί, Μαξίμοβιτς (88' Ουνάλ), Κουκουρέγια, Ροντρίγκες (67' Αλενιά), Ερνάντες (88' Μάτα)