PREMIER LEAGUE

Μπράιτον - Γουλβς 3-3: Ματσάρα δίχως νικητή

Ο Μοπέ στην αναμέτρηση της Μπράιτον με τη Γουλβς
Ο Μοπέ στην αναμέτρηση της Μπράιτον με τη Γουλβς JOHN SIBLEY/POOL VIA AP

Ματσάρα στο Μπράιτον με την τοπική ομάδα να μένει πίσω στο σκορ (1-3 στο ημίχρονο), αλλά να καταφέρνει να πάρει το βαθμό (3-3) κόντρα στη Γουλβς.

Έξι γκολ είχε το ματς που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (2/1) στο Ανατολικό Σάσεξ. Νικητή δεν είχε.

Η Μπράιτον υποδέχτηκε τη Γουλβς που στερήθηκε τον Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος έμεινε εκτός καθώς ένιωσε ενοχλήσεις και ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο έκρινε σκόπιμο να προφυλάξει τον συμπατριώτη του.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γλάρους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Κόνολι.

Οι λύκοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και βρέθηκαν να προηγούνται (1-3) στο ημίχρονο με τα γκολ των Σαΐς, Νέβες (πέναλτι), ενώ παρενεβλήθη και το αυτογκόλ του Μπερν.

Η Μπράιτον ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αδικούν τον εαυτό τους με την αναποτελεσματικότητα σε άμυνα και επίθεση, μείωσαν με το πέναλτι του Μοπέ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ισοφάρισαν με τον Ντανκ στο 70ό.

Είχαν μάλιστα και δοκάρι με τον Γουέμπστερ ενδιάμεσα. Η Γουλβς λίγο έλειψε να κλέψει το τρίποντο με τη μοναδική ευκαιρία του Οτασάουι στην τελευταία φάση του ματς.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 1 Ιανουαρίου

Έβερτον - Γουέστ Χαμ 0-1 (86' Σούτσεκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 2-1 (40' Μαρσιάλ, 62' Φερνάντες / 58' Τραορέ)

Σάββατο 2 Ιανουαρίου

Τότεναμ - Λιντς 3-0 (29' πεν Κέιν, 43' Σον, 50' Αλντερβάιρελντ)

17:00 Κρίσταλ Πάλας - Σέφιλντ 2-0 (4' Σλουπ, 45+6' Έζε)

19:30 Μπράιτον - Γουλβς 3-3 (13' Κόνολι, 47' πεν. Μοπέ, 70' Ντανκ / 19' Σαΐς, 34' αυτ. Μπερν, 44' πεν. Νέβες)

22:00 Γουέστ Μπρομ - Άρσεναλ