ΝΤΙΕΓΚΟ ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ

Νάπολι - Ρόμα 4-0: Ο Ινσίνιε σκόραρε με φάουλ αλά Μαραντόνα και του αφιέρωσε το γκολ

Ο Ινσίνιε αφιερώνει το γκολ κόντρα στη Ρόμα στον Μαραντόνα
Ο Ινσίνιε αφιερώνει το γκολ κόντρα στη Ρόμα στον Μαραντόνα AP IMAGES

Ο Λορέντσο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ για τη Νάπολι κόντρα στη Ρόμα με υπέροχη εκτέλεση φάουλ, ενώ στη συνέχεια πήρε μία φανέλα του Ντιέγκο Μαραντόνα, τη φίλησε και του αφιέρωσε το γκολ. (VIDEOS)

Ιδιαίτερες στιγμές στη Νάπολη, στην σκιά του θανάτου του Ντιέγκο Μαραντόνα. Μέσα σε συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα διεξήχθη η αναμέτρηση των "παρτενοπέι" με τη Ρόμα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι δύο ομάδες κράτησαν ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του θρύλου του παγκοσμίου ποδοσφαίρου, με τους γηπεδούχους να φορούν συλλεκτική εμφάνιση που θυμίζει εκείνη της εθνικής Αργεντινής προς τιμήν του.

Μάλιστα, στο 31ο λεπτό ο Ναπολιτάνος, Λορέντσο Ινσίνιε άνοιξε το σκορ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ που θύμισε εκείνες του Μαραντόνα στο "Σαν Πάολο" και στη συνέχεια πήρε μία φανέλα του και του αφιέρωσε το γκολ.

Η Νάπολι επικράτησε τελικά με το εμφατικό 4-0 με τους Φαμπιάν Ρουίθ, Ντρις Μέρτενς και Ματέο Ναπολιτάνο να πετυχαίνουν τα άλλα τρία γκολ, ανεβαίνοντας στην 5η θέση, πάνω πλέον από τους "τζαλορόσι".

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 28 Νοεμβρίου

Σασουόλο - Ίντερ 0-3 (4' Σάντσες, 14' αυτ. Κίρικες, 60' Γκαλιαρντίνι)

Μπενεβέντο - Γιουβέντους 1-1 (45+3' Λετίτσια / 21' Μοράτα)

Αταλάντα - Ελλάς Βερόνα 0-2 (62' πεν. Βελόζο, 83' Τζακάνι)

Κυριακή 29 Νοεμβρίου

Λάτσιο - Ουντινέζε 1-3 (74' πεν. Ιμόμπιλε - 18' Αρσλάν, 45'+3' Πουσέτο, 71' Φορεστιέρι)

Μπολόνια - Κροτόνε 1-0 (45'+2' Σοριάνο)

Μίλαν - Φιορεντίνα 2-0 (17' Ρομανιόλι, 28' πεν. Κεσιέ)

Κάλιαρι - Σπέτσια 2-2 (52' Ζοάο Πέδρο, 58' Παβολέτι / 36' Γκιασί, 90 +4' πεν. Ενζολά)

Νάπολι - Ρόμα 4-0 (31' Ινσίνιε, 64' Ρουίθ, 81' Μέρτενς, 86' Πολιτάνο)