NATIONS LEAGUE

Ο Ζιρού ξεπέρασε τον Ζιντάν και η Γαλλία την Ολλανδία

AP PHOTO/THIBAULT CAMUS

Ο Ολιβιέ Ζιρού σκόραρε μετά από 10 αγώνες, ξεπέρασε σε γκολ τον Ζινεντίν Ζιντάν και η Γαλλία νίκησε την Ολλανδία για το Nations League. Ανατροπή για Κύπρο με Σλοβενία.

Ο Ολιβιέ Ζιρού έγραψε ιστορία με τη φανέλα της εθνικής Γαλλίας, αφού σκόραρε στο παιχνίδι κόντρα στην Ολλανδία, έδωσε τη νίκη στη χώρα του με 2-1 και συνάμα προσπέρασε τον Ζινεντίν Ζιντάν στην 4η θέση των σκόρερ. Ο βασικός επιθετικός... δίχως γκολ στον θρίαμβο του Παγκοσμίου Κυπέλλου "ξόρκισε" την κατάρα μετά από 10 γκολ, κερδίζοντας την προσωπική μονομαχία με τον Βίρτζιλ φαν Ντάικ στο 75' και κρίνοντας τον αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου στην Α' Κατηγορία του Nations League.

Το παιχνίδι άρχισε με τη μορφή... πάρτι για τους "μπλε", που για πρώτη φορά εμφανίστηκαν σε αγώνα μπροστά στο κοινό τους μετά από τη Ρωσία. Το πάρτι συνεχίστηκε και στον αγωνιστικό χώρο, αφού μόλις στο 50ό δευτερόλεπτο ο Κιλιάν Εμπαπέ είχε καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ. Τελικά, χρειάστηκε ακόμα 13 λεπτά για να κάνει το 1-0, επιβεβαιώνοντας την σνωτερότητά της.

Οι παίκτες του Ρόναλντ Κούμαν, που παρατάχθηκαν με τον Μέμφις Ντεπάι στην κορυφή, ήταν ακίνδυνοι και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, δεν πίεσαν για την ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πιο κοντά στο επόμενο τέρμα, ήταν επιθετικοί, ωστόσο στο 2ο ημίχρονο μεταμορφώθηκαν προς το χειρότερο.

Από το 60' και μετά και κατόπιν της εισόδου του Μπερνάρ Μεντί, οι Γάλλοι οπισθοχώρησαν και οι "οράνιε" το εκμεταλλεύτηκαν. Αρχικά έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζεορζίνιο Βαϊνάλντουμ στο 66', αλλά ένα λεπτό αργότερα, με σέντρα από δεξιά ο Ράιαν Μπάμπελ βρέθηκε στη μικρή περιοχή μόνο για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Οι Γάλλοι αντέδρασαν κι έψαξαν άμεσα το γκολ, που βρήκαν με τον Ζιρού για την πρώτη νίκη του ομίλου.

ΓΑΛΛΙΑ (4-2-3-1): Αρεολά, Παβάρ, Ουμτιτί, Βαράν, Ερναντέζ (62' Μεντί), Πογκμπά, Καντέ, Εμπαπέ, Γκριεζμάν (81' Ενζονζί), Ματουϊντί, Ζιρού (89' Ντεμπελέ)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (4-3-3): Σίλενσεν, Τετέ (82' Γιάνμαατ), Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Πρέπερ, Φρ. ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Πρόμες, Ντεπάι, Μπάμπελ (88' Λ. ντε Γιονγκ)

Στη Γ' Κατηγορία, η Κύπρος έκανε μεγάλη ανατροπή στο 90' και με αυτογκόλ του Πέταρ Στογιάνοβιτς πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Σλοβενίας, για τον 3ο όμιλο. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και μόλις στο 2' ο Γρηγόρης Κάστανος έχασε τετ α τετ. Στο 54ο λεπτό ήρθε η "ψυχρολουσία" στο ΓΣΠ της Λευκωσίας, όταν ο Ρόμπερτ Μπέριτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η απάντηση ήρθε στο 69' με τον Πιέρο Σωτηρίου και μετά από μία τεράστια ευκαιρία για τους Κύπριους στο 85' με τον Φώτη Παπουλή, στο 90' ήρθε το αυτογκόλ για το 2-1.

ΚΥΠΡΟΣ (4-4-2): Παναγή, Δημητρίου, Λαΐφης, Κούσουλος, Ιωάννου (67' Μαργκάσα), Αρτυματάς, Κυριάκου, Παπουλής, Κάστανος (60' Ρούσιας), Εφραίμ (90+2' Μερκής), Σωτηρίου

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (4-4-2): Μπέλετς, Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μέβλια, Γιόκιτς, Τσμιγκόι, Ντερβίσεβιτς, Κούρτιτς (77' Στούλατς), Βέρμπιτς (46' Μπέζιακ), Ζάιτς, Μπέριτς (83' Σποράρ)