PREMIER LEAGUE

Νιούκαστλ - Λίβερπουλ 0-0: Αποχαιρέτησαν το 2020 με νέα γκέλα οι Reds

Ο Σαλάχ σουτάρει στην αναμέτρηση της Λίβερπουλ με την Νιούκαστλ στο St James' Park για την Premier League στις 30 Δεκεμβρίου του 2020.
Ο Σαλάχ σουτάρει στην αναμέτρηση της Λίβερπουλ με την Νιούκαστλ OWEN HUMPHREYS/ POOL VIA AP

Η Λίβερπουλ για δεύτερο σερί παιχνίδι έμεινε μακριά από τη νίκη και αποχαιρέτησε το 2020 με μία λευκή ισοπαλία (0-0) στην έδρα της Νιούκαστλ για την 16η αγωνιστική της Premier League.

Χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Νιούκαστλ και τη Λίβερπουλ στο St James' Park. Oι Reds μετά το 1-1 με την Γουέστ Μπρομ γνώρισαν μία δεύτερη σερί γκέλα με το 0-0 απέναντι στις καρακάξες παρουσιάζοντας ένα μέτριο πρόσωπο. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Κλοπ βρίσκεται στην κορυφή με τρεις πόντους διαφορά από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Λίβερπουλ είχε τις στιγμές της στο παιχνίδι, όμως κάποιες φορές ήταν άστοχη και κάποιες άλλες χρειάστηκε να επέμβει ο γκολκίπερ των γηπεδούχων που βρέθηκε σε τρομερή ημέρα και κράτησε το μηδέν για τη Νιούκαστλ που βρίσκεται 14η με 19 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες άργησαν να πιάσουν ρυθμό. Η Λίβερπουλ είχε μεν την κατοχή του παιχνιδιού, αλλά δυσκολευόταν, τουλάχιστον έως το 30ο λεπτό, να δημιουργήσει ευκαιρίες και να γίνει επικίνδυνη.

Στο 12ο λεπτό η Νιούκαστλ είχε μία καλή στιγμή με τον Γουίλσον, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά νικώντας τον Φίλιπς, σούταρε από κοντά, όμως ο Φαμπίνιο έβαλε το πόδι του για να κόψει.

Στο 34' η Λίβερπουλ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σαλάχ βρήκε απέναντι από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων, με τον Ντάρλοου να προβαίνει σε μία σημαντική απόκρουση κρατώντας το μηδέν. Οι reds πίεζαν ολοένα και περισσότερο στο πρώτο μέρος, με τον Φιρμίνο να πιάνει μία ωραία κεφαλιά στο 45+1', όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να δυσκολεύεται και στην έναρξη του δεύτερου μέρος. Οι Reds δημιουργούσαν με δυσκολία ευκαιρίες, αφού η Νιούκαστλ έκλεινε σωστά τους χώρους. Η ομάδα του Κλοπ απείλησε πρώτη φορά στο 66'. Ο Σαλάχ πάτησε περιοχή, έπειτα από πάσα του Φιρμίνο, ντρίμπλαρε ωραία, έκανε το σουτ, αλλά αστόχησε. Στο 73ο λεπτό, ο Κλοπ θέλοντας να δει κάτι διαφορετικό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Τιάγκο Αλκάνταρα, ο οποίος είχε αγωνιστεί τελευταία φορά στις 17 Οκτωβρίου.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μία ευκαρία για να προηγηθούν. Έπειτα από εκτέλεση ενός κόρνερ, ο Ντάρλοου έκανε λάθος έξοδο, ο Φιρμίνο πήρε την κεφαλιά, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει σχεδόν σε κενή εστία.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαζε. Μάλιστα, η Νιούκαστλ είχε και μία σημαντική ευκαιρία στο 79ο λεπτό, όταν ο Σαρ έπιασε μία κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Ρίτσι με τον Άλισον να παραχωρεί κόρνερ. Στο 81' η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Μανέ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με τον Σαρ να διώχνει την τελευταία στιγμή.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για να φύγουν με τη νίκη. Ο Ντάρλοου έδιωξε εντυπωσιακά μία κεφαλιά του Φιρμίνο, ενώ στη συνέχεια ο Σαλάχ δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά. Έτσι, δεν άλλαξε κάτι μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα στην αναμέτρηση.

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Σαρ, Φερνάντες, Κλαρκ, Γεντλίν, Λόνγκσταφ, Χέιντεν, Ρίτσι (86' Λιούις), Μέρφι (67' Αλμιρόν), Ζοέλιντον, Ουίλσον

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (68' Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον, Μίλνερ (73' Τιάγκο), Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ (90+2' Σακίρι)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Δευτέρα 28 Δεκεμβρίου

Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ 1-1 (58' Ζαχά/83' Μπαρνς)

19:30 Τσέλσι - Άστον Βίλα 1-1 (34' Ζιρού/50' Ελ Γκάζι)

Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι (αναβλήθηκε)

Τρίτη 28 Δεκεμβρίου

Μπράιτον - Άρσεναλ 0-1 (66' Λακαζέτ)

Μπέρνλι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-0 (32' Μι)

Σαουθάμπτον - Γουέστ Χαμ 0-0

Γουέστ Μπρομ -Λιντς 0-5 (9' Σόγιερς (αυτ)., 31' Αλιόσκι, 36' Χάρισον, 40' Ροντρίγκο, 72' Ραφίνια)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουλβς 1-0 (90'+3' Ράσφορντ)