ΑΡΗΣ

Ο Άρης προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο μετά από 41 χρόνια

SUPERLEAGUE / ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΕΞΑΡΧΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Άρης, που νίκησε 3-0 στην Τρίπολη τον Αστέρα (όλα τα γκολ στο πρώτο 45λεπτο), είχε προηγηθεί ξανά με τρία γκολ στο ημίχρονο πριν από 41 χρόνια, τον Δεκέμβριο του 1978.

Το βράδυ της Δευτέρας (11/2) ο Άρης νίκησε 3-0 στο "Θ. Κολοκοτρώνης" τον Αστέρα για την 20ή αγωνιστική της Super League. Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με Λάρσον (9'), Ντιγκινί (23') και Ματέο Γκαρσία (45'+1').

Τελευταία φορά που οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στις 10 Δεκεμβρίου 1978, όταν στο Καυτανζόγλειο νίκησαν τελικά τον Ηρακλή με 4-0 (το 0-3 του α' 45λέπτου είχε γίνει με Πάλλα, Ανανιάδη και Κούη).

Σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της Super League, επίσης, ο Άρης έβαλε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο εκτός έδρας αγώνα για πρώτη φορά μετά τις 22 Ιανουαρίου 1994, όταν είχε προηγηθεί 3-2 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο.