ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Νέα εντός έδρας ήττα για Λουκέρνη πριν από τον Ολυμπιακό

EUROKINISSI

Με τη χειρότερη ψυχολογία θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό η Λουκέρνη για τα προκριματικά του Europa League, αφού μετά από τη συντριβή στον Πειραιά, ήρθε η εντός έδρας ήττα από τη Γιανγκ Μπόις.

Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι η Λουκέρνη τη φετινή σεζόν, αφού υπέστη την τέταρτη ήττα σε πέντε αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις. Μετά από τη συντριβή με 0-4 στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" από τον Ολυμπιακό, οι Ελβετοί ηττήθηκαν εντός έδρας με 2-3 από τη Γιανγκ Μπόις για την 4η αγωνιστική της Super League Ελβετίας.

Ο Γκιγιόμ Οαρό έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 24ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζει στο 67' με εκτέλεσε πέναλτι. Μέσα σε δύο λεπτά, οι Μουμί Ενγκαμαλό και Οαρό είχαν ανακτήσει το προβάδισμα των πρωταθλητών και μόνο μια όμορφη κεφαλιά του Βαλεριάνε Γκβίλια δεν ήταν αρκετή για τη Λουκέρνη.

Η ομάδα του Ρενέ Βέλερ υποδέχεται τον Ολυμπιακό την Πέμπτη στις 20:30 στο ίδιο γήπεδο.

Η σύνθεση της Λουκέρνης (4-1-4-1): Σάλβι, Γκρέτερ, Σμιντ (90+1' Φέκα), Σουλτς, Σίντλερ (90+2' Ντεμχασάι), Βότσα, Βάργκας (74' Σνόιβλι), Γκβίλια, Ούγκρινιτς, Σιρπφ, Ελέκε

Photo credits: Eurokinissi