ΙΣΠΑΝΙΑ

Οσασούνα - Ρεάλ 0-0: Κόλλησε στο χιόνι

Ο Αζάρ δίνει μάχη με τον Νάτσο Βιδάλ στο Οσασούνα - Ρεάλ για τη La Liga.
Ο Αζάρ δίνει μάχη με τον Νάτσο Βιδάλ στο Οσασούνα - Ρεάλ AP PHOTO/ALVARO BARRIENTOS

Η Οσασούνα και η Ρεάλ Μαδρίτης έμειναν ισόπαλες 0-0 για την 18η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος με τις καιρικές συνθήκες να δυσκολεύουν τις δύο ομάδες. (VIDEO)

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στην Οσασούνα και τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 18η αγωνιστική της La Liga, με το παιχνίδι να λήγει 0-0. Το ματς είχε λίγες ευκαιρίες με τις δύο ομάδες να δυσκολεύοται από τις καιρικές συνθήκες, αφού το χιόνι είχε βαρύνει τον αγωνιστικό χώρο.

Έτσι, η Ρεάλ Μαδρίτης έμεινε στην 2η θέση του ισπανικού πρωταθλήματος με 37 πόντους έναν λιγότερο από την Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία παραμένει πρώτη και με τρεις αγωνιστικές λιγότερες. Από την άλλη, η Οσασούνα βρίσκεται στην 19η θέση με 15 βαθμούς.

Oι δύο ομάδες ήταν σαφώς επηρεασμένες από τις καιρικές συνθήκες. Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες της Οσασούνα και της Ρεάλ προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους στο χιονισμένο τερέν στο γήπεδο της Παμπλόνα. Οι φάσεις στο πρώτο μέρος ήταν ελάχιστες και για τις δύο ομάδες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 45λεπτου, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά, με τους γηπεδούχους να είναι καλά οργανωμένοι πίσω. Η καλύτερη ευκαιρία ανήκε στην Οσασούνα στο 30ο λεπτό, όταν ο Κουρτουά έδιωξε μία κεφαλιά του Όιερ, ενώ ακολούθησε μία μίνι πολιορκία των γηπεδούχων.

Οι μερένγκες επιχείρησαν να κάνουν κάποια γεμίσματα στην περιοχή, αλλά η Οσασούνα τα απορροφούσε. Στο 44' χάθηκε ευκαιρία για τη Ρεάλ, όταν ο Μεντί πάτησε περιοχή, δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ κερδίζοντας ένα κόρνερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με έναν καλύτερο ρυθμό, ο οποίος ωστόσο άρχισε πάλι να πέφτει σταδιακά. Στο 49' η Ρεάλ έχασε ευκαιρία με τον κίπερ της Οσασούνα να απομακρύνει προσπάθεια του Ασένσιο. Στο 61ο λεπτό, οι μερένγκες βρήκαν δίχτυα, αλλά ο Μπενζεμά ήταν εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης.

Η Οσασούνα συνέχιζε να είναι καλά οργανωμένη στα μετόπισθεν και δεν άφηνε τη Ρεάλ να πατάει στην περιοχή της, κλείνοντας τους διαδρόμους. Μάλιστα, δεν δίστασε να γίνει και απειλητική στο 71ο λεπτό με ένα ένα σουτ του Τόρες, ο οποίος αστόχησε. Η Ρεάλ ξαναβρήκε δίχτυα με τον Μπενζεμά στο 89ο λεπτό, αλλά ήταν πάλι εκτεθειμένος. Έτσι, δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ερέρα, Βιδάλ, Χερνάντες, Γκαρθία, Κρουζ, Πέρεθ, Μονκαγιόλα, Οϊέρ, Τόρες, Καλέρι (78' Μπούντιμιρ), Ρούμπεν Γκαρθία (77' Χόνι)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς (75' Ίσκο), Ασένσιο (66' Βαλβέρδε), Μπενζεμά, Αζάρ (75' Ντίαζ).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8/1

Θέλτα - Βιγιαρεάλ 0-4 (5' Μορένο, 14' Γκόμεθ, 19' Παρέχο, 31' Νίνιο)

Σάββατο 9/1

Ατλέτικο - Μπιλμπάο (αναβολή)

Σεβίλλη - Σοθιεδάδ 3-2 (4', 7', 46' Εν Νεσιρί - 5' αυτ. Ντιέγκο Κάρλος, 14' Ίσακ)

Γρανάδα - Μπαρτσελόνα 0-4 (12', 63' Γκριεζμάν, 35', 42' Μέσι)

Οσασούνα - Ρεάλ 0-0