LA LIGA

Οσασούνα - Σεβίλλη 0-2: Διπλό στην Παμπλόνα και πέρασε πάνω απ' την Μπαρτσελόνα

Ο Λουκ Ντε Γιόνγκ πανηγυρίζει γκολ στο Σεβίλλη - Ντόρτμουντ για το Champions League.
Ο Λουκ Ντε Γιόνγκ πανηγυρίζει γκολ στο Σεβίλλη - Ντόρτμουντ Ⓒ 2021 ANGEL FERNANDEZ/ASSOCIATED PRESS

Η Σεβίλλη επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Οσασούνα και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας βάζοντας από κάτω της την Μπαρτσελόνα, ενώ είναι στο -7 απ' την κορυφή.

H αγωνιστική άνοδος της Σεβίλλης συνεχίζεται. Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Οσασούνα και πλέον μετράει την 6η σερί της νίκη στην La Liga.

Ως εκ τούτου, η ομάδα του Λοπετέγκι πέρασε στην 3η θέση με 48 πόντους και η απόστασή της από την κορυφή είναι στο -7. Μάλιστα έβαλε από κάτω της την Μπαρτσελόνα, την οποία φιλοξενεί την επόμενη αγωνιστική (27/2, 17:15).

Η Σεβίλλη φρόντισε να προηγηθεί από το 19ο λεπτό. Ο Χορδάν εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα αριστερά και ο Ντιέγκο Κάρλος με κεφαλιά σημείωσε το 0-1.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας έκανε δύο τα τέρματά της νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μουνίρ Ελ Χαντάντι πραγματοποίησε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Λουκ Ντε Γιόνγκ με το τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, στο φινάλε η Σεβίλλη πανηγύρισε μία σημαντική νίκη.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ερέρα, Σάντσες, Γκαρσία, Ερναντές, Βιδάλ (80' Πέρες), Μονκαγιόλα, Τορό, Οϊέρ (65' Μπράσανατς), Γκαρσία (64΄Καλέρι), Μπούντιμιρ (84' Λόπες), Μπάρχα (64' Τόρες)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ρεκίκ, Χορδάν (87' Γκούντελι), Φερνάντο, Τόρες (66' Ράκιτιτς), Σούσο (66' Βιδάλ), Ντε Γιόνγκ (80' Εν-Νεσίρι), Ελ Χαντάντι (80' Γκόμες)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Μπέτις - Χετάφε 1-0 (84' Ιγκλέσιας)

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου

Έλτσε - Έιμπαρ 1-0 (33' Κάλβο)

Ατλέτικο - Λεβάντε 0-2 (30' Μοράλες, 90+5' Ντε Φρούτος)

Βαλένθια - Θέλτα 2-0 (90'+4' Βαγιέχο, 90'+8' Γκαμεϊρό)

Βαγιαδολίδ - Ρεάλ 0-1 (65' Καζεμίρο)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Μπαρτσελόνα - Κάντιθ 1-1 (32. πεν. Μέσι / 89' πεν. Άλεξ)

Σοθιεδάδ - Αλαβές 4-0 (41', 49', 62' Ίζακ, 73' Πόρτου)

Ουέσκα - Γρανάδα 3-2 (31' Εντρίτσε 39' Πουλίδο, 44' Φούλκιερ αυτ. / 8' Κουίνα, 59' Σορό)

Μπιλμπάο - Βιγιαρεάλ 1-1 (44΄ Μπερενκέρ / 16' Μορένο)