ΓΑΛΛΙΑ

Σεντ Ετιέν - Παρί 1-1: Με το αριστερό ο Ποτσετίνο κόντρα στον Ρέτσο

Ο Ρέτσος στον αγώνα Σεντ Ετιέν - Παρί AP PHOTO/LAURENT CIPRIANI

Η Παρί Σεν Ζερμέν στραβοπάτησε κόντρα στην Σεντ-Ετιέν με την οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 στο ντεμπούτο του Ποτσετίνο στον πάγκο των Παριζιάνων. Ολόκληρο 90ο λεπτό αγωνίστηκε ο Ρέτσος.

Η Παρί Σεν Ζερμέν φιλοξενήθηκε από την Σεντ Ετιέν στον ντεμπούτο του Μαουρίσιο Ποτσετίνο στον πάγκο των Παριζιάνων. Ωστόσο, ο Αργεντίνος τεχνικός δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αφού η αναμέτρηση έληξε 1-1.

Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό ο Αμουμοά με ασίστ του Μπουανγκά, ενώ η απάντηση της Παρί ήταν γρήγορη με τον Μόιζε Κεν στο 22ο λεπτό, ο οποίος ισοφάρισε. Ο Παναγιώτης Ρέτσος αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτό της αναμέτρησης, ενώ είδε και μία κίτρινη κάρτα.

Με αυτόν τον τρόπο, η Παρί βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 36 πόντους, ενώ στην κορυφή βρίσκεται η Λιόν.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Μουλέν, Κολοτζιέτζακ, Ρέτσος, Μουκουντί, Ντεμπουσί, Μονέ-Πακέ (63΄Μπουντεμπούζ), Γιουσούφ (83' Αμπί), Γκούρνα - Ντουάθ, Νορντέν (83' Αουτσίτσε), Αμουμά (83' Μουεφέκ), Μπουανγκά (88' Σισοκό)

ΠΑΡΙ: Νάβας, Νταγκμπά (63' Πεμπελέ), Κέρερ, Μαρκίνιος, Μπάκερ, Γκέγιε (63΄ Ντράξλερ), Φεράτι, Ερέρα, Ντι Μαρία (84' Σαράμπια), Κεν, Εμπαπέ

Η Λιόν, λοιπόν, πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Λανς με 3-2 και έτσι είναι στο +3 από την Παρί. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με τον Ντεπάι στο 39', ενώ στο 46' έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Φόρτες. Ο Ντεπάι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 52' με πέναλτι. Η Λανς μείωσε στο 56' με τον Σότοκα, ενώ στο 89' ο Ντουκουρέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Λοριάν - Μονακό 2-5 (31' Μοφί, 67' Γκραβιγιόν / 9' Ντισασί, 46' Μαριπάν, 64' Γκολόβιν, 68' Φόλαντ, 83' Κάιο Ενρίκε)

Μετς - Μπορντό 0-0

Μπρεστ - Νις 2-0 (23' Μουνιέ, 28' Ονορά)

Ναντ- Ρεν 0-0

Στρασμπούρ - Νιμ 5-0 (36', 51' Αζόρκ, 38' Ντιαλό, 45+1' πεν. Λαλά, 90' πεν. Μαζίντ)

Λιλ - Ανζέ 1-2 (42' Μπουράκ Γιλμάζ / 5', 10' Τομά)

Λιόν - Λανς 3-2 (39', 52' πεν. Ντεπάι, 46' αυτ. Φόρτες / 56' Σοτοκά, 89' Ντουκουρέ)

Μαρσέιγ - Μονπελιέ 3-1 (41' Ράντονιτς, 80' Παγέτ, 84' Ζερμέν / 52' Μογέ)

Ρεμς - Ντιζόν 0-0

Σεντ Ετιέν - Παρί Σεν-Ζερμέν 1-1 (19' Αμουμά / 22' Κεν)