SERIE A

Πάρμα - Τζένοα 1-2: Το γύρισαν σε 19 λεπτά οι φιλοξενούμενοι

Ο Μασιέλο και ο Ζάις κυνηγούν τον Ελ Σαραουί στο Ρόμα - Τζένοα για την Serie A.
Ο Μασιέλο και ο Ζάις κυνηγούν τον Ελ Σαραουί στο Ρόμα - Τζένοα Ⓒ 2021 ALESSANDRA TARANTINO/ASSOCIATED PRESS

Η Τζένοα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ματς με την Πάρμα έφτασε στην ανατροπή με δύο γκολ του Σκαμάκα και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.

Η Πάρμα βρέθηκε αντιμέτωπη με τη Τζένοα το βράδυ της Παρασκευής και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 1-0 δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και γνώρισε την ήττα μετά από ανατροπή σε 19 λεπτά με δύο γκολ του Σκαμάκα για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με πολύ όμορφο τρόπο. Ο Κούτσκα τροφοδότησε τον Γκρατσιάνο Πελέ, ο οποίος μετά από κοντρόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ανάποδο ψαλίδι.

Η Τζένοα έφτασε στην ισοφάριση στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ζαπακόστα έκανε μία σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή, ο Σκαμάκα βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έσπρωξε στην εστία του Σέπε γράφοντας το 1-1.

Ο ίδιος παίκτης στο 69' κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του και να την οδηγήσει στην ανατροπή για το 2-1.

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Κόντι, Οσόριο, Μπάνι (71' Τζαγκλιόλο), Πεζέλα (79' Μπούσι), Κούτσκα, Μπρούγκμαν (79' Ερνάνι), Κούρτιτς (79' Ζιρκζί), Μαν, Καραμόχ (64' Μιχάιλα), Πελέ.

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Ραντοβάνοβιτς, Κρισίτο, Ζαπακόστα, Ζάιτς (90' Ροβέλα), Μπάντελι, Στρούτμαν (68' Στρότμαν), Τζιμπόρα (46' Πιάτσα), Ντέστρο (64' Μπεχράμι), Σομουρόντοφ (46' Σκαμάκα).