ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Πόρτο - Μπενφίκα 2-0: Στους Δράκους το Super Cup

Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα πανηγυρίζει με τον Μούσα Μαρεγκά
Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα πανηγυρίζει με τον Μούσα Μαρεγκά AP PHOTO/DANIEL COLE

Με σκόρερ του Σέρτζιο Ολιβέιρα και Ντίαζ η Πόρτο επικράτησε με 2-0 κόντρα στην Μπενφίκα και κατέκτησε το Super Cup Πορτογαλίας.

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Πορτογαλία κατέληξε στην Πόρτο. Οι Δράκοι ήταν εκείνοι που επικράτησαν στον τελικό του Super Cup με 2-0 επί της Μπενφίκα.

Οι παίκτες του Κονσεϊσάο ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στο ματς και άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ανέτρεψε τον Ταρεμί και ο Σέρτζιο Ολιβέιρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0.

Η Πόρτο συνέχισε να πιέζει, η Μπενφίκα ήθελε αλλά δεν μπορούσε και έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι και το 90ο λεπτό του αγώνα. Τότε ο Ντίαζ με νέα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αξίζει να τονίσουμε ότι ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος αγωνίστηκε σε όλο το ματς σε αντίθεση με τον Ανδρέα Σάμαρη ο οποίος παρέμεινε στον πάγκο.