LA LIGA

Ρεάλ - Γρανάδα 2-0: Υπέφερε, αλλά έπιασε ξανά την Ατλέτικο στην κορυφή

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν το γκολ του Καζεμίρο κόντρα στη Γρανάδα
Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν το γκολ του Καζεμίρο κόντρα στη Γρανάδα AP PHOTO/BERNAT ARMANGUE

Η Ρεάλ υπέφερε κόντρα στη Γρανάδα, τη νίκησε όμως 2-0 με τα γκολ των Καζεμίρο, Μπενζεμά και έπιασε ξανά στην κορυφή την Ατλέτικο, η οποία έχει δύο ματς λιγότερα. (VIDEOS)

Η Ρεάλ υποδέχτηκε στο Βαλδεμπέμπας τη Γρανάδα και τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Ανδαλουσιάνους. Η απουσία του Μόντριτς, έφερε και έλλειψη έμπνευσης για τους μερένγκες. Η κεφαλιά, ωστόσο, του Καζεμίρο στο 57' ήταν αρκετή να ανοίξει το σκορ και το γκολ του Μπενζεμά στο 90+4 να σφραγίσει τη νίκη για την ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας και να τη φέρει ξανά συγκάτοικο της Ατλέτικο στην κορυφή, αν και οι κολτσονέρος έχουν δύο ματς λιγότερα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και το πρώτο τέταρτο ήταν "φωτιά".

Δεν ήταν ίδια και η συνέχεια στο εναπομείναν μισάωρο του πρώτου μέρους.

Μάλιστα η Ρεάλ έχασε και τον Ροντρίγκο, ο οποίος υπέστη μυϊκό τραυματισμό στο διασκελισμό και αποχώρησε με φορείο.

Η Γρανάδα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 45ο λεπτό σε κράτημα του Σολδάδο από τον Καζεμίρο, αλλά ο Μουνουέρα διέταξε να συνεχιστεί το ματς.

Στο 56ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία τετραπλή ευκαιρία. Το τακουνάκι του Ασένσιο (αντικατέστησε τον Ροντρίγκο) σταμάτησε στο δοκάρι, ο Ρούι Σίλβα απέκρουσε τα σουτ τον Κρόος και Βαλβέρδε και ο Μπενζεμά αστόχησε.

Την ομάδα της πρωτεύουσας λύτρωσε ο Καζεμίρο, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Πορτογάλο τερματοφύλακα των Ανδαλουσιάνων και άνοιξε το σκορ.

Η Γρανάδα διαμαρτυρήθηκε ξανά, ωστόσο όπως υπέδειξε ξανά ο VAR στον διαιτητή η μπάλα χτύπησε στο πόδι κι όχι στο χέρι του Καζεμίρο.

Η Ρεάλ έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε. Στο τελευταίο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Μπενζεμά στην αντεπίθεση νίκησε τον Σίλβα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΡΕΑΛ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μεντί, Βαλβέρδε (78' Ίσκο), Καζεμίρο, Κρόος, Λούκας Βάθκεθ (78' Βινίσιους), Μπενζεμά, Ροντρίγκο (38' Ασένσιο).

ΓΡΑΝΑΔΑ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Σίλβα, Φουλκιέ (73' Κίνι), Ντουάρτε, Ερέρα, Βαγιέχο (84' Σάντσεθ), Νέβα, Μίγια, Ετέκι (63' Σόρο), Κένεντι (63' Σουάρες), Πουέρτας, Σολδάδο (74' Μολίνα).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 22 Δεκεμβρίου

Βαλένθια - Σεβίλλη 0-1 (81' Σούσο)

Έλτσε - Οσασούνα 2-2 (46' Φιντέλ, 78' Καρίγιο / 10' Ρούμπεν Γκαρθία, 64' Μπράσανατς)

Ουέσκα - Λεβάντε 1-1 (31' Οντιβέρος / 53' Μελέρο)

Σοθιεδάδ - Ατλέτικο 0-2 (49' Ερμόσο, 74 Γιορέντε)

Βαγιαδολίδ - Μπαρτσελόνα 0-3 (22' Λανγκλέ, 35' Μπρέθγουεϊτ, 65' Μέσι)

Βιγιαρεάλ - Μπιλμπάο 1-1 (75' Πίνιο / 19' Ουίλιαμς)