ΙΤΑΛΙΑ

Ρόμα - Μπενεβέντο 5-2: Καθάρισε στο τελευταίο 20λεπτο

Roma's Edin Dzeko puts the ball past Benevento goalkeeper Lorenzo Montipo during the Italian Serie A soccer match between AS Roma and Benevento, at the Olympic stadium in Roma, Sunday, Oct. 18, 2020. (Fabio Rossi/LaPresse via AP) FABIO ROSSI/LAPRESSE VIA AP

Η Ρόμα συνάντησε σθεναρή αντίσταση από την Μπενεβέντο αλλά ξέσπασε στα τελευταία 20 λεπτά, για να φτάσει σε ένα άνετο 5-2 κόντρα στη νεοφώτιστη (VIDEOS).

Τη δεύτερη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής η Ρόμα, με την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα να χτίζει πάνω στο 1-0 επί της Ουντινέζε πριν από δύο εβδομάδες επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-2 της Μπενεβέντο.

Οι Ρωμαίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Καπράρι στο 5' αλλά έφεραν τούμπα την κατάσταση μέσα σε λίγα λεπτά με τους Πέδρο (31') και Τζέκο (35'), για να έρθει ο Λαπαντούλα στο 55' και να φέρει το ματς στα ίσα, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά την απόκρουση πέναλτι του Μιράντε στο χτύπημά του.

Στο 69' ήταν η σειρά των τζαλορόσι να κερδίσουν πέναλτι, με τον Βερετούτ να κάνει το 3-2 από την άσπρη βούλα, για να ακολουθήσουν δύο ακόμα γκολ με την υπογραφή των Τζέκο και Πέρεθ για να διαμορφώσουν το τελικό 5-2 που έφεραν την Ρόμα στην 6η θέση, μαζί με την Ίντερ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 17 Οκτωβρίου

Νάπολι - Αταλάντα 4-1 (23' 27' Λοσάνο, 30' Πολιτάνο, 43' Όσιμεν / 69' Λάμερς)

Ίντερ - Μίλαν 1-2 (29' Λουκακού / 13' πεν. 16' Ιμπραχίμοβιτς)

Σαμπντόρια - Λάτσιο 3-0 (32' Κουαλιαρέλα, 41' Αουτζέλο, 74' Ντάμσγκααρντ)

Κροτόνε - Γιουβέντους 1-1 (12' Σίμι / 21' Μοράτα)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Μπολόνια - Σασουόλο 3-4 (9' Σοριάνο, 39' Σβάνμπεργκ, 60' Ορσολίνι / 18' Μπεράρντι, 64' Τζούρισιτς, 70' Καπούτο, 77' αυτ. Τομιγιάσου)

Σπέτσια - Φιορεντίνα 2-2 (39' Βέρντε, 75' Φαρίας / 2' Πετσέλα, 4' Μπιράγκι)

Τορίνο - Κάλιαρι 2-3 (4' πεν, 49' Μπελότι / 12' Πέδρο, 19' 73' Σιμεόνε)

Ουντινέζε - Πάρμα 3-2 (28' Σαμίρ, 52' αυτ. Ιακοπόνι, 89' Πουσέτο / 26' Ερνάνι, 70' Καραμό)

Ρόμα - Μπενεβέντο 5-2 (31' Πέδρο, 35' 77' ζέκο, 69' πεν. Βερετούτ, 89' Πέρεθ / 5' Καπράρι, 55 ' Λαπαντούλα)