LA LIGA

Σοσιεδάδ - Μπιλμπάο 1-1: Ο Ρομπέρτο Λόπες έσωσε τον βαθμό για τους γηπεδούχους στο 89'

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ανάμεσα σε Μπιλμπάο και Σοσιεδάδ για τον τελικό του Copa del Rey του 2020.
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ανάμεσα σε Μπιλμπάο και Σοσιεδάδ © 2021 ANGEL FERNANDEZ/ASSOCIATED PRESS

Ισόπαλο 1-1 αναδείχθηκε το ντέρμπι ανάμεσα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ και την Αθλέτικ Μπιλμπάο λίγες μέρες μετά από τη μάχη τους στον τελικό του Copa Del Rey. Ο Ρομπέρτο Λόπες με γκολ στο 89' απάντησε στο τέρμα του Βιγιαλίμπρε στο 85'.

Λίγες ημέρες μετά από τον τελικό του Copa del Rey του 2020 ανάμεσα σε Μπιλμπάο και Σοσιεδάδ, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη Reale Arena για την 29η αγωνιστική της La Liga. Το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1 με την Μπιλμπάο να χάνει μεγάλη ευκαιρία να πάρει την εκδίκησή της για την ήττα στο τελικό.

Στην βαθμολογία η Σοσιεδάδ παραμένει σε τροχιά Ευρώπης, αφού βρίσκεται στην 5η θέση με 46 πόντους. Η Μπιλμπάο από την άλλη είναι πιο πίσω με 10 πόντους στους 36 βαθμούς.

Η Μπιλμπάο πέτυχε το 0-1 στο 85ο λεπτό. Ο Μπερενγκέρ έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Βιγιαλίμπρε νίκησε τους πάντες στον αέρα ανοίγοντας με κεφαλιά το σκορ.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι λίγο πριν από το φινάλε έφτασαν στην ισοφάριση στο 89ο λεπτό. Ο Ρομπέρτο Λόπες σκόραρε με τρομερό τρόπο, κάνοντας τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά με την μπάλα να παίρνει κατεύθυνση στην εστία και να διαμορφώνεται το τελικό 1-1.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Μουνιόθ (33' Μονρεάλ), Λε Νορμάντ, Ζουμπελντία, Ελουστόντο (62' Γκοροσάμπελ), Ογιαρθάμπαλ (62' Γιανουζάι), Ζουμπιμέντι, Γκεβάρα, Μπαρεντσέα, Φερνάντες (71' Λόπες), Ίζακ (71' Πόρτου)

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, ντε Μάρκος (46' Κάπα), Άλβαρες (14' Νούνιες), Μαρτίνες, Μπερσίτσε (49' Μπαλενσιάγκα), Μπερενγκέρ, Βενσεδόρ, Γκαρσία, Μουνιαΐν (69' Λέκουε), Γκαρσία (69' Βιγιαλίμπρε), Γουίλιαμας