ΒΕΛΓΙΟ

Στην Γκενκ το Σουπερκάπ Βελγίου

Η πρωταθλήτρια Βελγίου, Γκενκ, συνέτριψε με 3-0 την κυπελλούχο, Μέχελεν και κατέκτησε το Σουπερκάπ της χώρας. Δύο γκολ ο Ντεβάεστ, ένα ο Βανζίρ.

Τα δύο γκολ του Σεμπάστιαν Ντεβάεστ άνοιξαν το δρόμο για την επικράτηση της Γκενκ επί της Μέχελεν, το Σάββατο (20/7) στη Λούμινους Αρένα, και την κατάκτηση του Σουπερκάπ Βελγίου.

Ο 28χρονος Βέλγος φορ άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό για την πρωταθλήτρια Βελγίου, ενώ ο ίδιος διεύρυνε το προβάδισμα με τη συμπλήρωση μίας ώρας ματς (60'). Ο Ντάντε Βανζεΐρ στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-0) στο ματς του Γκενκ.

Υπενθυμίζεται ότι η UEFA την Παρασκευή (19/7) απέκλεισε τη Μαλίν από τους ομίλους του Europa League λόγω των στημένων αγώνων στο βελγικό πρωτάθλημα, με την Σταντάρ Λιέγης να παίρνει την θέση της.

Photo credits: AP Photo/Olivier Matthys