ΓΑΛΛΙΑ

Στρασμπούρ - Παρί 1-4: Με φόρα και έτοιμη για Μπάγερν

Παίκτες της Παρί πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Στρασμπούρ για τη Ligue 1 2020-2021 στο "Μενό", Στρασβούργο | Σάββατο 10 Απριλίου 2021 © 2021 JEAN-FRANCOIS BADIAS/ASSOCIATED PRESS

Η Παρί έκανε επίδειξη δύναμης στο Στρασβούργο και δήλωσε έτοιμη για τη ρεβάνς με την Μπάγερν στα προημιτελικά του Champions League.

Η Παρί δεν επηρέαστηκε από το θρίαμβο στο Μόναχο επί της Μπάγερν για τα προημιτελικά του Champions League και κράτησε χαρακτήρα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Στρασμπούρ. Το τελικό 4-1 διατηρεί την απόστασή της από τη Λιλ στους 3 βαθμούς με 6 αγωνιστικές να απομένουν για την "αυλαία" της Ligue 1.

Ο Μαουρίσιο Ποτσετίνο παρέταξε ενδεκάδα με αλλαγές, αν και κράτησε τον Κιλιάν Εμπαπέ σε όλο το παιχνίδι. Ο Γάλλος σούπερ σταρ τον δικαίωσε, ανοίγοντας το σκορ στο 16' με το 21ο φετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα. Ακολούθησαν τα γκολ των Πάμπλο Σαράμπια και Μόις Κιν, που έδωσαν τη δυνατότητα στον Αργεντινό τεχνικό να κάνει αλλαγή... τερματοφύλακα στην ανάπαυλα, με τον Σέρχιο Ρίκο να παίρνει τη θέση του Κέιλορ Νάβας για λόγους ξεκούρασης.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας δέχθηκε γκολ, πάντως, από τον Ντιον Σαΐ στο 63', όμως λίγο αργότερα ο Λεάντρο Παρέδες επανέφερε τη διαφορά στους 3 βαθμούς, λίγες μέρες πριν από τη ρεβάνς με την Μπάγερν. Στο 89' ο Ποτσετίνο έκανε άλλη μια αξιοσημείωτη αλλαγή, δίνοντας ντεμπούτο στο πρωτάθλημα στον 17χρονο ταλαντούχο Ολλανδό Τσάβι Σίμονς.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Σέις, Γκιλμπέρ, Κονέ, Μίτροβιτς, Κασί (82' Καρόλ), Σισοκό (59' Πρτσιτς), Αολού, Μπελγκραντ (81' Ζοΐ), Τομασόν, Λιενάρ (59' Σαϊρί), Ντιαλό (62' Σαΐ)

ΠΑΡΙ: Νάβας (46' Ρίκο), Κέρερ, Ντανίλο, Κιμπεμπέ, Μπάκερ, Παρέδες, Ερέρα (89' Σίμονς, Σαράμπια, Ραφίνια (74' Γκέιγ), Εμπαπέ, Κιν (75' Ντράξλερ)

Εντυπωσιακό ματς διεξήχθη στο "Μοσόν" με απώτερο σκοπό την 5η θέση της βαθμολογίας. Μονπελιέ και Μαρσέιγ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την μπουκιά απ' το στόμα των φιλοξενουμένων στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 30ό δευτερόλεπτο της συνάντησης με το 19ο τέρμα του Άντι Ντελόρ, που έπιασε στον ύπνο την άμυνα των Μασσαλών.

Μέσα σε 3 λεπτά στο τέλος του 1ου ημιχρόνου, οι Αρκάντιους Μίλικ και Παπ Γκέιγ έκαναν την ανατροπή. Ο αγώνας συνέχισε να είναι συναρπαστικός στο 2ο μέρος, με τον Γκαετάν Λαμπόρντ να χρίζεται πρωταγωνιστής. Έβαλε γκολ ξανά με την έναρξη του ημιχρόνου και παρά το 2-3 του Λοΐκ Περέν, ήταν αυτός που είχε τον τελευταίο λόγο στις καθυστερήσεις και κράτησε την ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν 3 βαθμούς πίσω από εκείνη του Χόρχε Σαμπαόλι.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Όμλιν, Σαμπιά (79' Σουκέ), Ίλτον, Κονγκρέ, Κοζά (85' Ρίστιτς), Λαμπόρντ, Φερί (79' Σοτάρ), Μαβιντιντί (79' Βαλ), Σαβανιέ, Μολέ (86' Σκούλετιτς), Ντελόρ

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Μπαλέρντι, Γκονθάλεθ, Τσάλετα Τσαρ, Λιρόλα, Καμαρά, Γκέιγ, Ενρίκε (64' Περέν), Τοβέν (89' Εντσάμ), Μίλικ (89' Μπενεντέτο), Παγέτ (82' Κιουζάνς)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 9 Απριλίου

Μετς - Λιλ 0-2 (60' Γιλμάζ, 89' Τσελίκ)

Σάββατο 10 Απριλίου

Στρασμπούρ - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (63' Σαΐ - 16' Εμπαπέ, 27' Σαράμπια, 45' Κιν, 79' Παρέδες)

Μονπελιέ - Μαρσέιγ 3-3 (1' Ντελόρ, 47, 90+3' Ντελόρ - 43' Μίλικ, 45+2' Γκέιγ, 71' Περέν)