PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 3-3: Το 3-0 στο 16' έγινε 3-3 στο 94'

Ο Λανσίνι της Γουέστ Χαμ πανηγυρίζει
Ο Λανσίνι της Γουέστ Χαμ πανηγυρίζει AP IMAGES

Συγκλονιστικό ήταν το μίνι λονδρέζικο ντέρμπι μεταξύ της Τότεναμ και της Γουέστ Χαμ, με την ομάδα του Μουρίνιο να κάνει περίπατο ως το 16' προηγούμενη με 3-0 και να ισοφαρίζεται σε 3-3 στο 94' με ασύλληπτη βολίδα του Λαντσίνι (VIDEOS).

Απίστευτο και όμως βγαλμένο από το μαγικό κόσμο της Premier League ήταν το ματς που έλαβε χώρα το απόγευμα της Κυριακής για την 5η αγωνιστική, με πρωταγωνίστριες τις Τότεναμ και Γουέστ Χαμ.

Τα σπιρούνια ήταν καταιγιστικά στο πρώτο ημίχρονο, μπαίνοντας με φόρα από το θριαμβευτικό 6-1 στο "Ολντ Τράφορντ" επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πριν από δύο εβδομάδες, και πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο 20λεπτο είχαν προβάδισμα τριών γκολ.

Ο Σον άνοιξε το χορό των τερμάτων στα πρώτα 46 δευτερόλεπτα εκμεταλλευόμενος ασίστ του Χάρι Κέιν ενώ στη συνέχεια ο σέντερ φορ των σπιρουνιών πήρε τη σκυτάλη σκοράροντας στο 8ο και στο 16ο λεπτό.

Στο 72ο λεπτό ο Γκάρεθ Μπέιλ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μπέρχβαϊν στην επιστροφή του στην Τότεναμ μετά από επτά χρόνια απουσίας, όμως το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχτηκε εφιαλτικό τόσο για τον ίδιο όσο και για τους συμπαίκτες του.

Η Γουέστ Χαμ φαινόταν ανήμπορη να αντιδράσει, με το δεύτερο ημίχρονο να κυλάει σε χαμηλούς ρυθμούς, ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε μία επική αντεπίθεση με την οποία ξέρανε τη συμπολίτισσά της.

Ο Μπαλμπουενά έδωσε λίγο ενδιαφέρον στο ματς στο 82' όταν και μείωσε σε 3-1, τρία λεπτά μετά ο Σάντσες με αυτογκόλ έγραψε το 3-2 και γέμισε με άγχος την ομάδα του, για να έρθει ο Λαντσίνι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να κεραυνοβολήσει τον Λορίς με ένα άπιαστο σουτ εκτός περιοχής και να γράψει το τελικό 3-3!

Σημειώνεται πως η Γουέστ Χαμ έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία της Premier League που αποφεύγει την ήττα σε ματς που ήταν πίσω στο σκορ με τρία γκολ διαφορά μέχρι το 81', ενώ η Τότεναμ για πρώτη φορά μετά από 87 παιχνίδια δεν πήρε το τρίποντο σε ματς που είχε προβάδισμα τουλάχιστον τριών τερμάτων.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 17 Οκτωβρίου

Εβερτον - Λιβερπουλ 2-2 (19' Κιν, 81' Κάλβερτ-Λιούιν / 3' Μανέ, 72' Σαλάχ)

Τσέλσι - Σαουθάμπτον 3-3 (15' 29' Βέρνερ, 59' Χάβερτς / 43' Ινγκς, 57' Άνταμς, 90+2' Βέστεργκααρντ)

Μάντσεστερ Σίτι - Αρσεναλ 1-0 (23' Στέρλινγκ)

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-4 (2' αυτ. Σο / 23' Μαγκουάιρ, 86' Φερνάντες, 90' Γουάν-Μπισάκα, 96' Ράσφορντ)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ 1-1 (85' πεν. Σαρπ / 77' Λούκμαν)

Κρίσταλ Πάλας - Μπράιτον 1-1 (19' πεν. Ζαχά / 90' ΜακΆλιστερ)

Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 3-3 (1' Σον, 8' 16' Κέιν / 82' Μπαλμπουενά, 85' αυτ. Σάντσες, 94' Λαντσίνι)

Λέστερ - Αστον Βίλα (21:15)