LA LIGA

Βαγιαδολίδ - Σεβίλλη 1-1: Ο τερματοφύλακας Μπουνού έσωσε τον βαθμό στο 90+4' για τους Σεβιγιάνους

Ο τερματοφύλακας Μπούνου κάνει το 1-1 στο Βαγιαδολίδ - Σεβίλλη

Η Σεβίλλη κατάφερε να σώσει τον βαθμό στην έδρας της Βαγιαδολίδ με σκορ 1-1, χάρη στο γκολ του τερματοφύλακα, Γιασίν Μπουνού στο 90+4'.

Η Βαγιαδολίδ και η Σεβίλλη αναδείχθηκε ισόπαλες 1-1 για την 28η αγωνιστική της La Liga. Σωτήρας για την ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν ο τερματοφύλακάς της, αφού ο Γιασίν Μπουνού έσωσε τον βαθμό για τους Σεβιγιάνους με γκολ στο 90+4'.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Σεβίλλη παρέμεινε στην 4η θέση φτάνοντας τους 55 πόντους και είναι στο -4 από την 3η Μπαρτσελόνα. Από την άλλη, η Βαγιαδολίδ βρίσκεται 16η με διαφορά τεσσάρων πόντων από τις επικίνδυνες θέσεις.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πριν από το ημίχρονο. Έπειτα από εξέταση στο VAR δόθηκε πέναλτι πάνω στον Βάισμαν. Ο Φαμπιάν Ορεγιάνα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 στο 44ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σεβίλλη έψαξε την ισοφάριση έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά και τις ευκαιρίες. Μάλιστα, στο 77ο λεπτό ο Ντε Γιονγκ σημάδευσε το δοκάρι με κεφαλιά.

Τελικά, η πολιορκία της Σεβίλλης απέδωσε καρπούς Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ, η άμυνα της Βαγιαδολίδ δεν κατάφερε να διώξει, με την μπάλα να μένει ζωντανή στην περιοχή. Ο Κουντέ κατάφερε να στρώσει στον Μπουνού, ο οποίος είχε ανέβει στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ρομπέρτο γράφοντας το 1-1.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Ρομπέρτο, Ολάζα, Ελ Γιάμικ, Φερνάντες, Χάνκο, Ορεγιάνα (84' Πέρες), Αλκαράζ (75' Ερέρο), Μέσα (75' Σαν Εμετέριο), Πλάνο (84' Γκονζάλεθ), Γκουαρδιόλα, Βάισμαν (84' Κοδρό)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπουνού, Νάβας (46' Οκάμπος), Κουντέ, Κάρλος, Ρεκίκ (67' Ντε Γιόνγκ), Χορδάν, Γκουντελ (67' Ράκιτιτς), Τόρες (46' Ακούνια), Σούσο, Εν-Νεσίρι, Γκόμεθ