SUPER LEAGUE 2

Ξάνθη - Εργοτέλης 1-0: Νίκη τριάδας οι Ακρίτες

Ο Μικελτάτζε πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε με την Ξάνθη κόντρα στον Εργοτέλη
Ο Μικελτάτζε πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε με την Ξάνθη κόντρα στον Εργοτέλη EUROKINISSI SPORTS

Η Ξάνθη με γκολ του Μικελτάτζε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Εργοτέλη πήρε τη νίκη και το τρίποντο που την έφερε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. (VIDEO)

Το ζητούμενο για την Ξάνθη στο ντέρμπι με τον Εργοτέλη για τη 17η αγωνιστική της Super League 2 ήταν η νίκη, έστω και 1-0, όπως και ήρθε και η άνοδος στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα για πρώτη φορά φέτος.

Οι Ακρίτες πήραν το τρίποντο με το γκολ του Μικελτάτζε με σουτ μέσα από την περιοχή στο 67' της αναμέτρησης και πλέον βρίσκονται στο -1 από τον Ιωνικό που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο και τον Λεβαδειακό ο οποίος λίγη ώρα νωρίτερα είχε επικρατήσει με 4-0 εκτός έδρας του Διαγόρα και έχει τα ίδια ματς με τους Ακρίτες.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ακρίτες σκόραραν με φάουλ του Έμπερτ, αλλά ο διαιτητής Τσακαλίδης το ακύρωσε, υποστηρίζοντας πως έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Θανάση Παπάζογλου. Από την πλευρά του ο Εργοτέλης είχε δοκάρι στο 11' σε σουτ του Αμπντουλαχί.

Η Ξάνθη κατάφερε να προηγηθεί στο 67' με τον Μικελτάτζε με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κόντρα σε μια φάση όπου οι Κρητικοί απείλησαν για φάουλ στην αρχή της φάσης.

Λίγο αργότερα, στο 76' οι Ακρίτες είχαν και αυτοί δοκάρι με σουτ του Μυστακίδη με το αριστερό εκτός περιοχής. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 90'+5' με την αποβολή του Μικελτάτζε με δεύτερη κίτρινη.

ΞΑΝΘΗ: Μπέντο, Πέτροβιτς (46' Σρόιχεν), Τζούρμαν (46' Θυμιάνης), Βέρκερ, Τ. Παπάζογλου, Δημούτσος, Μπριλάντε (46' Τσαμούρης), Σιατραβάνης, Έμπερτ (82' Ντίνας), Θ. Παπάζογλου (65' Μυστακίδης), Μικελτάτζε.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μπότε, Ποζατζίδης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος (81' Κατσούρι), Τσέλιος, Αμπντουλαχί (73' Κουατένγκ), Μπουρσέλης (76' Κόνραντ), Μανουσάκης (81' Κωστανάσιος), Κοκκίνης (58' Μπουτσάκης).