ΓΑΛΛΙΑ

Παρί - Μαρσέιγ 2-1: Πήρε το super cup με Ικάρντι και Νεϊμάρ

Οι παίκτες της Παρί πανηγυρίζουν τον τίτλο του Σούπερ Καπ κόντρα στη Μαρσέιγ
Οι παίκτες της Παρί πανηγυρίζουν τον τίτλο του Σούπερ Καπ κόντρα στη Μαρσέιγ Ⓒ 2021 MICHAEL SOHN/ASSOCIATED PRESS

Η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε 2-1 τη Μαρσέιγ στο Λανς χάρη στα γκολ των Ικάρντι και Νεϊμάρ - ο Παγέτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ - και κατέκτησε το Σούπερκαπ (όγδοο διαδοχικό και δέκατο συνολικά). Πρώτος τίτλος για Ποτσετίνο.

Το δέκατο Σούπερκαπ (Trophée des Champions) και όγδοο διαδοχικό στην ιστορία της κατέκτησε η Παρί Σεν-Ζερμέν (πολυνίκης της διοργάνωσης), η οποία νίκησε 2-1 τη Μαρσέιγ στον τελικό του Λανς.

Η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας κατέκτησε τον πρώτο τίτλο για το 2021 (υπό φυσιολογικές συνθήκες θα ήταν και της σεζόν, αλλά η πανδημία άλλαξε τον προγραμματισμό).

Ο Μαουρίσιο Ποτσετίνο πανηγύρισε τίτλο στο τρίτο του μόλις ματς στον πάγκο της Παρί. Αυτός ήταν μάλιστα και ο πρώτος τίτλος στην προπονητική του καριέρα . Το σκορ άνοιξε ο Ικάρντι στο 39ο λεπτό, ενώ ο Νεϊμάρ στο 85ο με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0.

Το μόνο που κατάφεραν οι Φωκαείς ήταν να βρουν το γκολ με τον Παγέτ στο 89ο λεπτό και να κάνουν το 2-1, αποτέλεσμα που έμελλε ν' αποδειχθεί και τελικό.