ΠΑΟΚ

Λιγκ Καπ: Οι τέσσερις των ημιτελικών "Νίκος Σαμαράς"

Οι παίκτες του Φοίνικα πανηγυρίζουν
Οι παίκτες του Φοίνικα EUROKINISSI

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 και τον απέκλεισε από το Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς" ενώ την πρόκριση πήραν επίσης οι Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και ο Φίλιππος Βέροιας ως ο καλύτερος δεύτερος.

Ολοκληρώθηκε η τελευταία αγωνιστική των ομίλων της φάσης του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαράς" και βγήκαν τα τέσσερα εισιτήρια των ομάδων που πήραν τη πρόκριση στα ημιτελικά. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε τον κάτοχο Παναθηναϊκό και τον άφησε εκτός τετράδας. Επίσης την πρόκριση πήρε ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ αλλά και ο Φίλιππος Βέροιας ως ο καλύτερος δεύτερος των τριών ομίλων.

ΕΥΚΟΛΑ Ο ΦΟΙΝΙΚΑΣ, ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟ ΠΑΟ

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ στον τελευταίο αγώνα του Β ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και προκρίθηκε στα ημιτελικά. Αντίθετα, ο κάτοχος του τίτλου Παναθηναϊκός έμεινε εκτός ημιτελικών.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Φοίνικα ήταν ο Ζίγκα Στερν ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 15/20 τελειωμένες επιθέσεις. Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-20 και έφτασε κοντά στην ισοφάρισε αλλά κατά σειρά κάρφωσαν άουτ ο Ράπτης, ο Τσάτσιτς και ο Ρανγκέλ και ο Φοίνικας ισοφάρισε 23-23. Ο Ράιτς έχασε το σερβίς αλλά την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Τσάτσιτς για το 24-24. Εκεί ο κεντρικός του Φοίνικα Μπράουν αναδείχτηκε στο μεγάλο πρωταγωνιστή καθώς με μπλοκ και πρώτο χρόνο έκανε το 26-24.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα ακόμα και με 8-5. Σταδιακά ο Φοίνικας μείωσε τη διαφορά και με σερί των Πρωτοψάλτη και άσσους του Μπράουν ισοφάρισε 13-13. Με νεα καλά σερβίς του Ράντκε έκανε νέο σερί 3-0 και προσπέρασε 17-14 και συντήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος για το 1-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός κυριολεκτικά κατέρρευσε και οι συριανοί πήραν πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά με δύο νίκες.

Διακύμανση:

1ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-19

2ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 26-24

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-12

*Οι πόντοι του A.O.Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκός Α.Ο προήλθαν: 2 άσσοι, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 26-24, 25-12) σε 76΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ ΣΥΡΟΥ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 13π. (6/8επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Ράιτς 10 (8/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης Θεν. 9 (9/16επ., 74%υπ., 32%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4επ., 1 άσσος), Ράντκε, Στερν 19 (15/20επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 64%υπ., 55%αρ.) / Γκαράς (λ. - 71%υπ., 71%αρ.), Καρασαββίδης (λ), Κωστόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 2 (2/5επ. 52%υπ., 33%αρ.), Τσάτσιτς 10 (7/11επ., 2μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 21%αρ.), Γιάκομπσεν 1 (1/2επ.), Ρανγκέλ 5 (4/8επ. 1 μπλοκ), Ράπτης 14 (13/29επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 2 (1/7επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ. - 75%υπ., 56%αρ.), Ανδρεόπουλος, Πανταλέων 1 (1/1επ.).

ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ στον τελευταίο αγώνα του Γ ομίλου του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους ημιτελικούς. Η Κηφισιά θα περιμένει την ολοκλήρωση όλων των ομίλων καθώς προκρίνεται και η καλύτερη δεύτερη.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού οι Εγκλεσκαλνς, Βουλκίδης και Φρομ, ενώ από την Κηφισιά ξεχώρισαν οι Μπάσης, Νικολάκης, Σωνάκης.

Στο πρώτο σετ του αγώνα Ολυμπιακός και Κηφισιά μπήκαν με διάθεση να πιέσουν στο σερβίς. Αυτό αρχικά βγήκε στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι με δύο συνεχόμενους άσους του Μιγιαϊλοβιτς μπήκαν σε «θέση οδηγού» 4-2. Στην εξέλιξη του σετ ο Όκολιτς με μπλοκ πάνω στον Κωτσάκη έδωσε «αέρα» τριών πόντων στον Ολυμπιακό. Η Κηφισιά έβγαλε πείσμα, δυνάμωσε στο μπλοκ, «έσπασε» μπάλες και κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα 9-9.

Οι ερυθρόλευκοι με μπλοκ του Βουλκίδη στον Ζουπάνη προηγήθηκαν 12-10, ενώ λίγο αργότερα ο Ολυμπιακος με διαδοχικούς πόντους έφτασαν στο +4 (16-12). Η ομάδα των βορείων προαστίων ανέβασε την απόδοση της. Με τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη στο σερβίς και εκμεταλλευόμενη και τα λάθη των παικτών του Ολυμπιακού μείωσε 19-17 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και με μπλοκ του Εφραιμίδη έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20. Η Κηφισιά «έσβησε» το πρώτο όμως στη συνέχεια ο Έγκλεσκλάνς με πλασέ διαμόρφωσε το 25-21.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά δεν πτοήθηκαν από την απώλεια του πρώτου σετ και στο δεύτερο ξεκινώντας εντυπωσιακά προηγήθηκαν με 3-0. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με τους Μιγιαϊλοβιτς και Εφραιμίδη ισοφάρισε 4-4. Οι δύο ομάδες κάνοντας αρκετά λάθη στο σερβίς πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 10-10. Λίγο πριν τα μέσα του σετ ο Μιγιαϊλοβιτς με άσο έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα δύο πόντων 12-10 με τον Νίκο Ζαλμά να καλεί τάιμ άουτ. Οι παίκτες της ομάδας των βορείων προαστίων ανέβασαν «στροφές» και με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Μπάση πέρασαν μπροστά 13-12. Μάλιστα η Κηφισιώτικη αντεπίθεση συνεχίστηκε με την ομάδα των βορείων προαστίων να προηγείται με 16-14 μετά από έξυπνο πλασέ του Μπάση.

Ο Ολυμπιακός με τον Όκολιτς στο σερβίς και ισχυρό μπλοκ έτρεξε ένα σερί 7-0, προηγήθηκε 22-17 και τελείωσε ουσιαστικά το δεύτερο σετ. Ο Σπυριούνης με κόντρα επίθεση έφερε την ομάδα του στο -3 (22-19). Το μπλοκ του Ολυμπιακού συνέχισε να «πληγώνει» την Κηφισιά και έτσι φτάσαμε στο 24-19. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-19 μετά από πέναλτι του Μιγιαϊλοβιτς.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην αρχή του τρίτου σετ με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν από νωρίς μπροστά με 6-2. Η Κηφισιά βελτιώθηκε στο μπλοκ και στο σερβίς και κατάφερε να πλησιάσει τον Ολυμπιακό σε απόσταση «αναπνοής» 7-6 με άσο του Μπάση. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ ο Τσάμπερλεν και με τη…βοήθεια του φιλέ έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 10-10. Και πάλι όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τρεις πόντους 14-11 μετά από φάση διαρκείας που τελείωσε ο Εφραιμίδης. Ο ίδιος παίκτης με μπλοκ έκανε το 15-11 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.

Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Κωτσάκη μείωσε 17-14, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός και έφτασε σε «επταπλό» ματς μπολ 24-17. Ο Μπάσης κράτησε στο παιχνίδι την Κηφισιά μειώνοντας 24-18, όμως ο Εφραιμίδης με κερδισμένο μπλοκ άουτ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25-18.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-18, 25-21

2ο σετ: 8-7, 14-16, 21-17, 25-19

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακός προήλθαν: 4 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 25-18) σε 72΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Στιβαχτής, Μιχαήλοβιτς 17π. (12/21, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 35%υπ., 18%αρ.), Εγκλεσκαλνς 20 (18/26επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 10 (4/8επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Δημ.Εφραιμίδης 10 (8/14επ., 2 μπλοκ, 17%υπ., 17%αρ.), Όκολιτς 4 (3/7επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 64%υπ., 50%αρ.), Κασαμπαλής, Ριζόπουλος.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ζουπάνι 11π. (11/31επ.), Κωτσάκης 9 (8/17, 1 άσσος, 53%υπ., 29%αρ.), Μπάσης 5 (2/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τσαμπερλέιν 6 (3/7επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σπυριούνης 8 (8/21επ., 43%υπ., 42%αρ.) / Σωνάκης (λ. - 42%υπ., 33%αρ.), Παπαδόπουλος Π. 1 (1/3), Μελλές.

ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ Ο ΠΑΟΚ, ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Με 3-0 σετ και κάνοντας το 2Χ2 στην πρώτη φάση του League Cup, ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη κόντρα στο Φίλιππο και προκρίθηκε στους «4» του θεσμού. Το εισιτήριο για τα ημιτελικά εξασφάλισε και η ομάδα της Βέροιας, ως η καλύτερη δεύτερη βαθμολογικά ομάδα, από τους τρεις ομίλους.

ΠΑΟΚ και Φίλιππος Βέροιας πήραν τα δύο εισιτήρια για την τελική φάση του League Cup «Νίκος Σαμαράς», ο μεν Δικέφαλος, ως πρώτος στον όμιλο του και αήττητος και η ομάδα της Βέροιας, ως η καλύτερη δεύτερη ομάδα.

Το παιχνίδι με το οποίο έκλεισε η πρώτη φάση στον Α΄ όμιλο, ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τον ΠΑΟΚ να έχει στο μεγαλύτερο διάστημα τον έλεγχο και το προβάδισμα και τον Φίλιππο να παρουσιάζεται μαχητικός.

Το πρώτο σετ ήταν αρκετά ισορροπημένο με τον ΠΑΟΚ αρχικά να μπαίνει πιο δυνατά στον αγώνα και να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα (6-10). Ο Φίλιππος όμως κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει (14-14) χτίζοντας μια μικρή διαφορά (17-15), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν (17-17) και το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ και η ομάδα της Βέροιας ισοφάρισε σε 24-24, αλλά ο Δικέφαλος με δύο πόντους τέλειωσε το σετ (24-26).

Στο δεύτερο σετ ήταν ο Φίλιππος που έκανε δυναμικό ξεκίνημα, παίρνοντας διαφορά, με 9-6 και 12-9. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 12-12, αλλά με στοπ του Γάτση και καλό μπλοκ η ομάδα της Βέροιας πέρασε και πάλι μπροστά, κρατώντας τη διαφορά στο +2 υπέρ του (16-14). Ο ΠΑΟΚ με δύο μπλοκ άουτ ισοφάρισε και πήρε προβάδισμα (17-18) και από εκεί και πέρα ήταν αυτός που πήρε τον έλεγχο στον αγώνα, βγάζοντας καλές άμυνες (20-22) και 21-23 με τον Βαν ντε Ντρις, με τον Δικέφαλο να κάνει το 2-0 στα σετ (22-25).

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα από την αρχή, 5-9 και 7-12, φτάνοντας τη διαφορά στο +5. Ο Φίλιππος με ένα μίνι σερί μείωσε σε 14-16, αλλά οι «ασπρόμαυροι» άνοιξαν εκ νέου τη διαφορά και πήραν άνετα το τρίτο σετ, με 21-25.

Πρώτο βήμα για το ΠΑΟΚ, επετεύχθη, καθώς εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά, δείχνοντας καλά στοιχεία στα πρώτα επίσημα παιχνίδια για τη σεζόν, ενόψει και της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Για τον Φίλιππο, που ήταν αξιόμαχος είναι μια ιστορική στιγμή η πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup, σε μια χρονιά που είναι και η παρθενική του, στη Volley League.

Ηρακλής 2 0 0-6

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μίλων - Νέα Σμύρνη)

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20)

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων - Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου 2-3 (25-21, 29-31, 19-25,25-23, 15-12)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

19:30: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-19, 26-24, 25-12)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Φοίνικας ΟΝΕΧ 2 6 6-1
Παναθηναϊκός 2 3 3-4
Μίλων 2 1 3-6

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ (Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη - Άγιος Ιωάννης Ρέντης)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-16, 25-11, 30-28)

Ο.Φ.Η. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 1-3 (25-23, 24-26, 23-25, 16-25)

17:00: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (21-25, 19-25, 18-25)

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ολυμπιακός 2 6 6-0
Κηφισιά 2 3 3-4
ΟΦΗ 2 0 1-6

Το σύστημα διεξαγωγής του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2020-21

Α΄ΦΑΣΗ: Οι 9 ομάδες είναι χωρισμένες σε τρεις ομίλους των τριών ομάδων. Προκρίνονται στην ημιτελική φάση οι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος του Α, Β και του Γ ομίλου.

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ: Κατόπιν κληρώσεως θα γίνουν διπλοί ημιτελικοί για να προκύψουν οι ομάδες που θα περάσουν στους διπλούς τελικούς. Και για τις έδρες θα γίνει κλήρωση.