VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Μεγάλη ανατροπή για την Κηφισιά, επικράτησε 3-2 του Μίλωνα

VOLLEY LEAGUE 2020-2021 / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Μίλων σε ένα ακόμα ματς προηγήθηκε με 2-0 σετ, αλλά η Κηφισιά έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ κάτι που της δίνει το πάνω χέρι στην κατάληψη της 5ης θέσης στη Volley League.

Μία ακόμα μεγάλη ανατροπή με θύμα το Μίλωνα έγινε στο φινάλε του α΄γύρου της β΄φάσης του πρωταθλήματος Volley League για τις θέσεις 5-8. Η Κηφισιά παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ σε αγώνα που έγινε στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης και πλέον χρειάζεται δύο βαθμούς σε 3 αγώνες στον β΄γύρο για να κλειδώσει και μαθηματικά την 5η θέση στην τελική κατάταξη.

Ο Μίλωνας και τους τρεις αγώνες της α΄φάσης τους έχασε με 3-2 σετ και μάλιστα στους δύο από αυτούς προηγήθηκε 2-0 σετ και στον τρίτο 2-1 σετ. Μάλιστα με την Κηφισιά προηγήθηκε 2-0 σετ και 23-20 στο 4ο σετ αλλά και 12-10 στο 5ο σετ χωρίς να μπορέσει να πάρει τη νίκη. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χαντ με 25 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Δορδοκίδης.

Η Κηφισιά είχε δύο πρόσωπα. Μετά την απώλεια των δύο σετ πέρασε στην αντεπίθεση και με κορυφαίο τον Κασαμπαλή σε σερβίς (7 άσσοι) και πάσα, τον Τσάμπερλέιν στο μπλοκ και τους Ζουπάνη, Κωτσάκη στην επίθεση κατάφερε να ανατρέψει πολλές φορές το σκορ και να πάρει την 10η νίκη σε 17 αγώνες πρωταθλήματος.

Στο 1ο σετ ο Μίλωνας μπήκε δυνατά και με σερβίς του Δρογκάρη και επιθέσεις του Λάππα έκανε σερί 6-0 και προηγήθηκε 13-5. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Χαντ έληξε το σετ 25-18 για το Μίλωνα.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά βελτιώθηκε στην υποδοχή και ισορρόπησε τον αγώνα, αλλά στο 13-13 ο Μίλωνας με Δρογκάρη, Μαζιαρζ έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 16-13. Ο Ζουπάνης κράτησε την Κηφισιά μέσα στον αγώνα ισοφαρίζοντας 16-16. Ακολούθησε ράλι μέχρι το 23-23 αλλά το χαμένο σερβίς του Ζουπάνη και ο πόντος του Χαντ έκαναν το 25-23 και το 2-0 σετ.

Η Κηφισιά μπήκε με προβάδισμα 6-2 στο 3ο σετ από το εξαιρετικό σερβίς του Παπαδόπουλου και τις επιθέσεις του Κωτσάκη. Ο Χαντ και ο Μαζιαρζ έφεραν το ματς στα ίσια 13-13 αλλά η Κηφισιά με σερί 4-0 χάρις το μπλοκ του Τσάμπερλεϊν και τον Ζουπάνη ξέφυγε 20-16 και το σετ έκλεισε 25-18 με τον Ζουπάνη.

Κρίσιμο και το 4ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες πόντο πόντο. Στο 20-20 ο Ζουπάνης έχασε το σερβίς και ο Μίλωνας με Λάππα, Χαντ έκανε σερί 3-0 για το 23-20. Ομως και πάλι η Κηφισιά επέστρεψε. Με επίθεση του Ζουπάνη και τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 24-23. Με τον Λάππα ο Μίλων βγήκε μπροστά 25-24 αλλά ο Ζουπάνης ισοφάρισε και τελικά με τον Ζουπάνη, δύο λάθη του Χανδρινού και άσσο του Κασαμπαλη τελείωσε το σετ 28-26 για το 2-2.

Όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ. Ο Μίλων προηγήθηκε 10-8 με τον Χαντ αλλά και πάλι η Κηφισιά επέστρεψε με σερί 4-0 που προήλθε μπλοκ δύο Κωτσάκη, Τσαμπερλέιν και δύο άσσους του Μπάση για το 12-10. Με τρεις πόντους του Τσάμπερλεϊν τελείωσε ο αγώνας 15-12 και 3-2 για την Κηφισιά.

Μίλων - Κηφισιά 2-3

Τα σετ: 25-18, 25-23, 18-25, 26-28, 12-15 σε 130'

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 12 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Χανδρινός Σπ. 9 (7/23 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. - 28% άριστες), Μάζιαρζ 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Χαντ 25 (22/53 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 5 (3/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δορδοκίδης 10 (7/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάππας 12 (10/17 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 26% άριστες) / Δαρίδης (λ, 73% υπ. - 47% άριστες), Μαντέκας (60% υπ. - 20% άριστες), Χανδρινός Α., Κάβουρας, Κανελλόπουλος.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 25 (24/51 επ., 1 άσσος), Κωτσάκης 16 (14/31 επ., 2 μπλοκ, 76% υπ. - 48% άριστες), Μπάσης 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Τσάμπερλεϊν 13 (7/13 επ., 6 μπλοκ), Σπυριούνης 1 (1/3 επ.), Κασαμπαλής 9 (1/1 επ., 7 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. - 27% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος Γ. 5 (3/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. - 11% άριστες), Σπηλιώτης 1 (1 μπλοκ), Μελλές 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).