VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Νίκη με ανατροπή για τον Φοίνικα Σύρου στο "Παλατάκι", 3-1 τον ΠΑΟΚ

Ο Φοίνικας Σύρου στο ματς με τον ΠΑΟΚ
Ο Φοίνικας Σύρου στο ματς με τον ΠΑΟΚ EUROKINISSI

Παρά το χαμένο πρώτο σετ, ο Φοίνικας Σύρου κατέκτησε τα τρία επόμενα μαζί και τη νίκη με 3-1 σετ για τη δεύτερη αγωνιστική των θέσεων 1-4 της Volleyleague ανδρών.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 σετ, ο Φοίνικας κατέκτησε τα τρία επόμενα και έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη επί του ΠΑΟΚ με 3-1 σετ για την 2η αγωνιστική των θέσεων 1-4 της VolleyLeague.

Οι γηπεδούχοι παρά το καλό και δυναμικό τους ξεκίνημα, δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια απέναντι σε ένα ψυχωμένο Φοίνικα που χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη. Οι Συριανοί βελτιώθηκαν σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού τους, δούλεψε πολύ καλά το μπλοκ τους και πήραν νίκη με ανατροπή στο "Παλατάκι".

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο, κακό ποιοτικά, σετ με 25-17, με τον Φοίνικα Σύρου να πληρώνει την κακή επιθετική του ανάπτυξη και τα πολλά λάθη στην επίθεση, χαρίζοντας ουσιαστικά αρκετούς πόντους στην ομάδα της Θεσσαλονικής.

Στο δεύτερο σετ, ο Φοίνικας Σύρου παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος στο μπλοκ, είδε το 23% στην επίθεση του πρώτου σετ να ανεβαίνει κατακόρυφα και δημιούργησε πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την καλή εικόνα του πρώτου σετ, ήταν η σειρά τους να κάνουν λάθη ειδικά στην υποδοχή και έδωσαν στον Φοίνικα την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα σετ με το πολύ άνετο 25-9.

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως τα μέσα του σετ. Από κει και πέρα, ο Φοίνικας πήρε μία διαφορά τριών πόντων που στη συνέχεια διεύρυνε φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του σετ με 25-17 και το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε πολύ καλά για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη. Οι Συριανοί ανέβασαν ρυθμό, λειτούργησαν καλά στο κομμάτι μπλοκ- άμυνα και το κατέκτησαν με 25-16 μαζί και τη νίκη με 3-1 σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (25-17, 9-25, 17-25, 16-25)

ΠΑΟΚ (Ματιάσεβιτς): Τερζής, Άγκανιτς 6 (5/6 επ., 1 άσσος), Κοκκινάκης 6 (6/24 επ., 72% υπ. - 56% άριστες), Τακουρίδης 10 (5/9 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Εβάντρο 8 (4/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 33% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 11 (10/31 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ, 55% υπ. - 41% άριστες), Καπετανίδης (λ), Πριγέν, Κουμεντάκης 1 (1 μπλοκ, 83% υπ. - 33% άριστες), Σωτηρίου 2 (2/5 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Κανέλλος, Μπούτος

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 15 (10/11 επ., 5 μπλοκ), Ράιτς 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 31% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Ράντκε 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Στερν 19 (13/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 43% υπ. - 19% άριστες) / Γκαράς (λ, 48% υπ. - 22% άριστες), Καρασαββίδης (λ), Μαρούλης, Λινάρδος, Κωστόπουλος, Μήλης 1 (1/3 επ.)

Photo credits: Eurokinissi