VOLLEY LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ

Volley League: Τρίτωσε τις νίκες ο ΟΦΗ, στην 6η θέση ο Μίλων

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ανάμεσα σε Κηφισιά και ΟΦΗ για τη Volley League.
Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ανάμεσα σε Κηφισιά και ΟΦΗ EUROKINISSI SPORTS

Ο ΟΦΗ επικράτησε 0-3 της Κηφισιάς και πήρε την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ την 6η θέση κατέλαβε ο Μίλων με νίκη επί του Φίλιππου Βέροιας με 3-0.

Ο ΟΦΗ πανηγύρισε στο Ζηρίνειο την τρίτη φετινή του νίκη. Η ομάδα του Άκη Φλαούνα με πρωταγωνιστές τους Μαρκς, Ρουμελιωτάκη επικράτησε 0-3 σετ της ομάδας του Νίκου Ζαλμά που όμως είχε πολλές απουσίες βασικών παικτών. Η Κηφισιά παρά την ήττα της δεν χάνει την 5η θέση στην τελική κατάταξη ενώ ο ΟΦΗ παραμένει στην 8η θέση, όμως έφτασε τους 9 βαθμούς.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΟΦΗ ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και με τον Καρατζά στη θέση του σέρβις προηγήθηκε 7-4. Η Κηφισιά αντέδρασε και έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής 8-7, ενώ ισοφάρισε σε 10-10. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκαναν αρκετά λάθη με τους Κρητικούς να κατακτούν το σετ με 17-25.

Η Κηφισιά βελτιώθηκε στην αρχή του δεύτερου σετ και πήγαινε πόντο-πόντο με τους Κρητικούς μέχρι το 7-7. Από εκεί και πέρα ο ΟΦΗ έτρεξε σερί 8-1 και προηγήθηκε με 8-15. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το σετ με την ομάδα του Ηρακλείου να το κατακτά με 14-25.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τον ΟΦΗ να παίρνει από νωρίς προβάδισμα 4-8 με πλασέ του Τάλερ και την Κηφισιά να μειώνει 8-10 με τους Παπαδόπουλο και Μπάση. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και πήραν διαφορά επτά πόντων. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ με τον ΟΦΗ να το κατακτά 13-25.

Διαιτητές: Ράντσιου, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Βαρατάσης, Αρβανίτης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 17-25

2ο σετ: 7-8, 9-16, 12-21, 14-25

3ο σετ: 4-8, 9-16, 11-21, 13-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 25 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 14-25, 13-25) σε 66'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Παπαδόπουλος Γ. 4 (4/10 επ., 45% υπ. - 18% άριστες), Μπάσης 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ), Ζαρωτιάδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σπηλιώτης 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν 7 (7/14 επ.), Σπυριούνης 5 (3/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 22% άριστες) / Σωνάκης (λ, 58% υπ. - 25% άριστες), Κοσμάς (λ, 30% υπ. - 30% άριστες), Κοντοστάθης (33% υπ. - 33% άριστες), Μελλές 1 (1/2 επ.).

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Σαρικεΐσογλου (33% υπ. - 17% άριστες), Μαρκς 18 (15/20 επ., 3 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 10 (8/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 17% άριστες), Γαλιώτος 1 (1/1 επ.), Φραγκιαδάκης, Καρατζάς 12 (7/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Κοσκινάς (λ, 40% υπ. - 0% άριστες), Μονιάκης 5 (3/6 επ., 2 άσσοι), Χαραλαμπίδης 3 (3/6 επ.), Τάλερ 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ).

ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΘΕΣΗ Ο ΜΙΛΩΝΑΣ

Ο Μίλων επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας 3-0 σετ στον δεύτερο αγώνα της 5ης αγωνιστικής του δευτέρου γύρου της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος Volley League και μία αγωνιστική πριν από το φινάλε "κλείδωσε" την 6η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά, όμως οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 δημιούργησαν μία απόσταση ασφαλείας με το 16-12. Ο Μίλων έτσι πήρε το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ μετά το 11-11 ο Μίλωνας πήρε ένα μικρό προβάδισμα. Ο Φίλιππος προσπάθησε να μείνει κοντά, αλλά με ένα σερί έγινε το 23-18 και εν τέλει το 25-19.

Στο τρίτο σετ ο Μίλων κυριάρχησε απόλυτα, με ένα σερί 6-0 το σκορ ξέφυγε και πήρε το σετ με σκορ 25-12.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Λ, Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Τόλιος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.